Kyseessä siis todella vanha 7,5kW Upo kiuas, joka on varustettu pukuhuoneessa olevalla ohjauskeskuksella ja siihen liitetyllä termostaattianturilla.
Nyt tuli aika täyteen vastuksella, on kokonaan poikki. Tuon mallisia ei ole ainakaan vielä löytynyt, ja muutenkin koko loota on melkoisen ruosteessa ja osat hapettuneet. Siis -> uusi kiuas.
Mitenkäs on? Saisiko uuden kiukaan kytkettyä suoraan noille piuhoille? Eihän tuo muuta tee kuin ole ajastettu sähkökytkin välissä. Vai vedetäänkö siitä sähkö suoraan läpi uudelle kiukaalle ja kiukaan oma anturi seinälle?
Muuten tekniikka toimii kyllä, mutta meneekö kaikki uusiksi kiukaan myötä vai onko kokemusta vain kiukaan vaihtamisesta? Nykyään kaikissa tuntuu olevan kiinteä ohjauskeskus kyljessä.
Ja kyllä, toki pitäisi mennä kauppaan kyselemään ja tutustumaan, mutta on haluaisin saada jotain käsitysta asiasta maanantaiksi jotta voi mennä uutta ostamaan ja sähkäriä tilaamaan.
Niin ja sen kyllä uskon että se anturi tulee joktap mukaan uudessa pöntössä, mutta tuo vanha ohjauskeskus vaan on näppärässä paikassa kun ei tarvitse kyykkiä saunan lattialla...
upo-ohjauskeskus
5
2251
Vastaukset
- parempien piirien
kiuas ilman ohjauskeskusta niin sen voi laittaa vanhan ohjauksen perään. Sähkäri osaa kytkeä myös ns halpakiukaan jossa releet mukana vanhan keskuksen läpi.
- alkaa löytyä
Ainakin helolta löytyy noita malleja, mutta niissä ajastin oli kyllä erillinen, termostaattianturi näkyisi lähtevän kiukaasta. Meillä se on liitetty ohjauskeskukseen. Mutta sähkäri saa sitten viritellä tarpeelliset kytkennät...
Voisitko vähän tarkempaa suuntaa antaa "parempien piirien" vehkeestä? Merkki ja mallisuositukset huomioidaan... Meillä saunotaan lähes päivittäin, joten laadukasta kaivataan, kuitenkin maksamatta ylimääräistä ulkonäöstä. Vuolukivi on hintaluokasta jo ulkona.
- poletti10
Miten kiukaan vaihdossa kävi, saitko Upon kiukaan vanhaan ohjauskeskukseen uuden kiukaan vai menikö myös ohjauskeskus vaihtoon?
- Anonyymi
juu, laitoin itte kun sähkäri ei tullut
- Anonyymi
Hyvä juttu kun on pitänyt elää ja jännittää jo aika monta vuotta...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2303368- 592877
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I262492Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk182471Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve761973Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä851869Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva401832Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro191825Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.911672Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli691013