Te joilla on ulkomaalainen puoliso ja lapsia niin minkälaisia nimiä olette antanut lapsille?
Suomalaisia vai ulkomaalaisia?
Suomalaisia vai ulkomaalaisia?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
eli ensinmäiseksi nimeksi kansainvälinen, suomessa ja toisessa kotomaassa helposti lausuttava nimi, toiseksi ja kolmanneksi perinteiset nimet molempien suvusta
Itselläni on ulkomaalainen (arabi) poikaystävä ja vaikka lapsia ei vielä olekaan, niin onhan siitäkin asiasta puhuttu. Mieheni kulttuurissa ei varsinaisia sukunimiä ole, vaan lapselle annetaan oma etunimi, jonka jälkeen seuraa isän nimi ja isoisän nimi. Eli meidän tuleville lapsille tulee ulkomaalaiset nimet, koska suomalainen nimi ei yksinkertaisesti sovi siihen eteen. Tietysti jotkut nimet (esim. Sami ja Noora) on käytössä molemissa kielissä. Olen ajatellut nimetä lapset niin, että nimi on helppo lausua myös suomen kielessä.
Itselläni on ulkomaalaine puoliso ja saamme ensimmäisen lapsen (pojan) kolmen kuukauden kuluttua. Olemme päätyneet kansainväliseen nimeen, joka on käypä suomalaiseen suuhun. Emme halunneen vaikeasti lausuttavaa/kirjoitettavaa nimeä, ettei sitten poika joudu joka paikassa nimeään tavaamaan :) Mutta kukin tyylillään.