Korkea autovero= laillistettu tappo

verot alas!

Mielestäni Suomessa korkean autoveron takia estetään uusimpien turvallisuusvarusteiden käyttö autoissa; harvalla tavallisella tallaajalla ( varsinkaan perheellisellä ) on vaikea ellei mahdotonta valita autoansa turvallisuutta ajatellen. Suomen autokannan ollessa n.11 vuotta vanhaa ( euroopan vanhin autokanta ) ajellaan täällä täydellisesti vanhentuneilla turvavarusteilla;eli keskieuroopan näkövinkkelistä romuilla.
Montako elämää suomen teillä säästyisikään, jos auton karatessa käsistä alla olisikin nykypäivän (turvallinen)auto turvatyynyineen...ja esp ym.luistonestothan olisi voineet ehkäistä koko tilanteen syntymisen.
Eli ilmeisesti maamme edustajat ovat laskeneet että ne muutama sata kuollutta/halvautunutta tulevat yhteiskunnallemme halvemmaksi kuin tiputtaa autovero sille tasolle jolla rahvaskin pääsee nauttimaan " turvallisesta autoilusta ".

Eikö tällaista tilannetta siis voisi nimittää laillistetuksi tapoksi,koska olemassa olevien turvallisuusvarusteiden käyttö estetään korkealla (lue TÖRKEÄLLÄ) veron määrällä.

6

585

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ymmärrän

      Näin on, mutta mitä matalampi autovero, sitä isompia autoja ja sitä turvattovammaksi käypi jalankulkijan taival suojatiellä.

    • hjkjnk

      Vanhalla paskalla romulla ajelu ei ole mitenkään kivaa kun viimeksi eilen kun käynnistin sen kylmänä niin jonkun ajan kuluttua meinasi tulla kolari kun auto keskelle risteystä pysähtyy ja muut (uusilla!) autoilla ajavat ylinopeutta niin ettei meinaa päästä alta pois. Kaasutinmoottori on suurin syyllinen siihen, uusilla ruiskumoottoreilla tuota ongelmaa ei ole.

    • Niinpä

      auton saa alleen vain Tarja Halosen palkkaluokissa liikkuva...tavallisilla tienaajilla jotka tienaa sen ns. keskipalkan ei ole mitään mahdollisuutta vaihtaa autoaan turvallisempaan kaikilla airbageilla etc.Autovero on tähtitieteellinen täällä "lottovoittajien" maassa,Suomessa,missä jo keliolosuhteet ovat omaa luokkaansa.

    • Pentti

      Minkä takia pitää olla jokin erikoisvero?
      Suomalaiset ovat maailman tyhmin kansa, kun haluavat maksaa niin paljon veroja.
      Lopettakaa jo hyvät ihmiset niiden sosialistien ja kommunistien äänestäminen!

      • aapo

        Joo, suomalaiset ovat uskomattoman sitkeää kansaa,kautta aikojen on rakenneltu korinvaihtoautoja,hitsailtu katolle suksibokseja jotta saadaan pakuksi(!),epätoivo on kovaa jotta saataisiin edes hieman uudempaa kalustoa alle halvoilla veroilla. Jospa nyt edes ey-tuomioistuin tekisi sellaisen ihmeen että poistaisi nämä meidän rangaistusverot kuten kreikassa...tämä viimeisin autoveropäätöshän on tietääkseni vasta veroehdotus ey:lle!
        Toki suomen poliittinen johto osaa jarruttaa (lue lahjoa) viimeiseen asti jotta saadaan hommaa venytettyä.
        eikö pitäis kansanedustajille saada laki että saavat ajaa ainoastaan autoilla jonka ikä on suomen keskiarvo....eli siis 11 vuotta!
        Johan rupeis verot tippumaan.


      • Jyrä
        aapo kirjoitti:

        Joo, suomalaiset ovat uskomattoman sitkeää kansaa,kautta aikojen on rakenneltu korinvaihtoautoja,hitsailtu katolle suksibokseja jotta saadaan pakuksi(!),epätoivo on kovaa jotta saataisiin edes hieman uudempaa kalustoa alle halvoilla veroilla. Jospa nyt edes ey-tuomioistuin tekisi sellaisen ihmeen että poistaisi nämä meidän rangaistusverot kuten kreikassa...tämä viimeisin autoveropäätöshän on tietääkseni vasta veroehdotus ey:lle!
        Toki suomen poliittinen johto osaa jarruttaa (lue lahjoa) viimeiseen asti jotta saadaan hommaa venytettyä.
        eikö pitäis kansanedustajille saada laki että saavat ajaa ainoastaan autoilla jonka ikä on suomen keskiarvo....eli siis 11 vuotta!
        Johan rupeis verot tippumaan.

        Mjoo, siinä oltaisiin tasa-arvoisia OIKEASTI kun tuommoinen laki säädettäisiin. Olisi iltapäiväroskalehdilläkin ollut enemmän hehkuttamista, jos Seppo Kääriäinen olisi säilynyt samoilla naarmuilla kolaristaan jollain vm. 88-92 olleella alemman keskiluokan kulkimella! Jostain syystä tämä uljas ja ylivertainen ugrilainen kansantasavalta ei ollut lahjoittanut tai järjellisten autonhintojen kautta antanut samaa mahdollisuutta ko. kolarissa toisena osapuolena olleelle nuorukaiselle, joka sitten loukkantuikin jo pahemmin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2425
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1407
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      80
      1253
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      7
      1170
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      875
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      870
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      713
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      92
      712
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      27
      689
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      666
    Aihe