Gulaggeja osoittava kartta tuo esille Eestissä sijainneen leirin. Onko siitä tietoa?
http://www.sovlit.com/gulag.gif
http://www.sovlit.com/gulag.gif
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
..........
Yhtä ja toista olen Viron historiasta ja noista vuosista lukenut, mutta mitään tuollaista ei ole silmiin sattunut. Aina on mainittu lähdöstä junilla välileireille Venäjällä ja sitten työleireille kehitysalueille.
Toisaalta Baltian maihin tuotiin uutta verta muualta, voisiko nämä leirit olla noille maahanmuutettaville?
See on VENEMAA KAART ja sinine ala on VESI!
http://fi.wikipedia.org/wiki/Tiedosto:Russian_Federation_(orthographic_projection).svg
Eestit EI OLE seal üldse!
"Gulaggeja osoittava ..." Mis asjad need "Gulaggid" sinu meelest on? Jõed, järved mered?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Gulag
http://en.wikipedia.org/wiki/Gulag
"Elettiin maaliskuun loppua 1949 ja Viroa raastoi massakyyditys, ei ainoa, mutta suurin. Nyt vietiin kodeistaan kerralla noin 20 700 virolaista. Oli miehiä (20,8%), naisia (49,4%) ja lapsia (29,8%). "
Oliko ankealla ajalla Eestissä gulag leiriä?
Aloittaja on laittanut Venäjän kartan kuvaan ja lisännyt tekstin ” Gulaggeja osoittava kartta tuo esille Eestissä sijainneen leirin.”
--------- Viroa EI OLE kartalla ja sinisellä värillä on vesistöt!
GULAG on suomeksi leiriasioiden keskusvirasto.
/Gulag tai GULag (ven. Главное управление лагерей, ГУЛаг, Glavnoje upravlenije lagerej, eli leirihallitus, leiriasioiden keskusvirasto) oli Neuvostoliiton turvallisuuspoliisin osa, joka hallinnoi pahamaineisia pakkotyöleirejä./
Aloittajalla vaan ei ole tietoja koko asiasta, minä taas en ymmärrä, miksi semmoista laittaa forumin.
” Oliko ankealla ajalla Eestissä gulag leiriä?” ---------------EI.
http://et.wikipedia.org/wiki/Küüditamine
Kartalla näkyy selvästi Viro, Suomenlahti ja Riianlahti. Viron kohdalla on tosiaan yksi punainen täplä.
Jaga teadmisi - mis GULagi laager selle punase täpi kohal Eestis oli ja kust sinna loomavagunites vange toodi?
En osaa näistä GULAKEISTA sanoa mitään, kun en tiedä. Kommentoin vaan sitä, että kartalla näkyy selvästi Viro.
näen ihan selvästi