Käytännossä alioikeuksien lautamiesjärjestelmä on romuutettu tämän vuoden alusta. Lautamiehet osallistuvat oikeudenkäyttöön vai törkeissä rikosoikeudenkäynneissä.
Nyt tavalliset rikosjutut ym. ovat jäännet vain yhden käräjätuomarin ratkaistavaksi.
Kysyn vaan, onko oikeusvarmuus lisääntynyt käräjäoikeuksissa uudistuksen myötä?
Lautamiesten tehtävänä on ollut lähinnä arvioida mikä on "oikeus ja kohtuus" ja joskus myös syyllisyyskysymys.
Lautamiesjärjetelmä
3
206
Vastaukset
- takaisin
Olen samaa mieltä. Lautamiesjärjestelmän purku oli lyhytnäköistä (tarkoituksella?) ja yksilön oikeusturvan vaarantavaa.
Julkisuudessa takerrutaan niihin tapauksiin, joissa lautamiehet ovat äänestäneet virkatuomarin kumoon. Näitä tapauksia on kuitenkin hyvin vähän. Myös lautamiesten päätösten tulee olla lainmukaisia.
Mutta itse ongelmaan. Yhden tuomarin kokoonpanossa tuomio/päätös jää riippumaan täysin tämän yhden tuomarin käsityksestä. Kaikki ihmiset ovat ennakkoasenteellisia, myös tuomarit. Ennakkoasenteet, käsitykset, omat mieltymykset vaikuttavat aivan varmasti päätöksentekoon, vaikka niiden ei saisi antaa vaikuttaa. Tuomarilla voi myös olla huono päivä.
Tilanne kärjistyy entisestään, jos valitusoikeuden rajoitusta koskeva lakiuudistus menee läpi. Lievistä rikoksista valittamiseen tarvittaisiin jatkossa lupa, jota ei sitten käytännössä kuitenkaan saa.
Näin ollen yksilön oikeus jää riippumaan vain tästä yhdestä henkilöstä, joka saattaa olla tuomioistuinharjoittelija.
Oikeusturva saa korvilleen ja kovaa. - ...romutettu.
Molemmille aiemmille kirjoittajille: lautamiesjärjestelmää EI ole romutettu. Lautamiehet eivät vain enää osallistu rangaistusasteikoltaan vähäpätöisempien juttujen käsittelyyn, vaan ainoastaan vakavien rikosasioiden käsittelyyn.
Täällä nyt ilmeisesti sama henkilö on aloittanut useampiakin threadeja samasta aiheesta jauhaen. Suosittelen ko. henkilölle perehtymistä asiaan tarkemmin. Mielipiteitä voi olla, mutta omien mielipiteiden esittäminen totuutena (..."on romutettu"...) ei ole asiallista eikä hyväksyttävää.- täysin
romutettu, ei. Mutta kyllähän ihmisten mielipiteet saavat olla vaikka vähän kärjistettyjäkin. (Olen se toinen aiempi kirjoittaja.) Jonkun mielestä järjestelmä käytännössä voi olla romutettu.
Kun tutustuu tarkasti niihin rikoksiin, joissa lautamieskokoonpanoa ei tarvitse enää käyttää, huomaa kyllä, että lista kokonaisuutena on varsin kattava ja antaa mahdollisuuden yhden tuomarin kokoonpanoon hyvinkin törkeissä rikoksissa.
Nythän ei kuitenkaan vielä tiedetä, kuinka asia käytännössä tulee muuttumaan. Eihän lautamiesten käyttö kiellettyä ole lievemmissäkään rikoksissa, jos tilanne niin vaatii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p475425Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "612246Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella181830Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1451761- 171555
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol301467Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v5135881-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171107Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771078Joutuuko Suomi24-palvelu taas oikeuteen ?
Nämä Purraa ja Perussuomalaista johtoa pedofiilian suojeliana pitävän kirjoittajan viestit eivät vain poistu täältä. Se213963