väljä

morjens kertokaahan kun en koskaan ole ohjainkaapelia uusinut.veneeni on terhi 430 vm74 ja koneena yamaha 20hv vm2000 mistä sais uuden ohjain kaapelin?siin on sellainen nivel joka tulee moottoriin kiinni ja on todella väljä ja muutenkin kankea ohjaus paljonko maksaisi ja mistä liikkestä kyselisin vanha mukaan? asun turun seudulla?
4495
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

kysy nyt aluksi vaikka Terhiltä suoraan, on Rymättylässä. Sen jälkeen venetarvikeliikkeistä. Varmaan joudut uusimaan koko paketin, ohjaus simpukan, vaijerin ja kuoren. Hintaa kertynee 250 - 500 €. Jos jotain vanhaa voi hyödyntää, niin sitten vähemmän.

Äänestä

"siin on sellainen nivel joka tulee moottoriin kiinni ja on todella väljä"

Nyt kuullostaa kovasti siltä että kyseessä on vanhanmallinen ohjauskaapeliasennus johon veneen vuosimallikin viittaa. Tämä siis sellainen että kaapelin kuoren tukipiste on veneen rungossa kiinni yleensä peräpeilin sisäpuolella alumiinikannattimella. Kaapelin mäntäosa on kiinni moottorissa tapilla jossa kuulanivel joka mahdollistaa moottotin kippaamisen. Onko näin?

Nämä vanhat systeemit ovat mielestäni huonoja ja kun kerran moottorisi on yamahan D malli vuodelta 2000 saat siihen uudenmallisen kaapeliohjauksen joka on kestävämpi, turvallisempi ja parempitoiminen. Siinä siis kaapelin kuoriosa(silinteri) pujotetaan koneen kiinnityskannattimesta läpi ja männästä tulee yksinkertainen linkku itse koneelle. Venetarvikeliikkeet myyvät Teleflexiä joka on yleisimmin käytetty kaapeli. Osta siis koko paketti ja asenna tunnissa.

Äänestä
  • Taitaa tossa vanhassa terhissä olla niin kapea moottorikaivo, että kaapelin pää tökkää kaivon kylkeen kiinni jos asentaa nykyaikasen putkimallin kaapelin.

    Halvin perusmallin kaapeliohjaus venetarvikeliikkeestä riittää tohon paattiin. Hintaa alle 200 kaikkine kilkkeineen, ratti käy vanhasta jos irtoo ehjänä.

    Äänestä

jees purin sen tänään! vaijeri rupes toimii ihan hyvin paineilmaa ja rasvausta näytti ihan ehjältä.simpukka on aika kulunut ja nivel mureni käsiin ne 2 tarvii vaihtaa vaijeri sitte myöhemmin saisko jostain käytettyä simpukkaa?mahtaako noin vanhaan saada sitä simpukkaa uutena vai pitääkö ratti hökötys vaihtaa kokonaan?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuin ......................... kirjoitti:

morjens kertokaahan kun en koskaan ole ohjainkaapelia uusinut.veneeni on terhi 430 vm74 ja koneena yamaha 20hv vm2000 mistä sais uuden ohjain kaapelin?siin on sellainen nivel joka tulee moottoriin kiinni ja on todella väljä ja muutenkin kankea ohjaus paljonko maksaisi ja mistä liikkestä kyselisin vanha mukaan? asun turun seudulla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu