Missä vaiheessa äitiyspakkauksen saa? Onko Kelan sivuilla olevat kuvan tämän vuoden äitiyspakkauksesta vai ensi vuoden? Lapseni syntyy ensi kesäkuussa. Tuleeko siihen mennessä jo uusi pakkaus?
Äitiyspakkaus
Tanja
71181
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mulla on laskettu aika toukokuussa ja neuvolasta sanottiin, että saan äitiyspakkauksen tammikussa, voisitkohan sä sitten saada helmikuussa. Onhan siinä joku sääntö, tai tietyt päivät ku pitää ylittää, että sen saa!
Mullakin lapsi syntyy ensi kesäkuussa! Ihanaa!!! =)
minunkin ensimmäinen lapsi syntyy kesäkuussa.. oon tosi onnellinen :)
meidänkin ensimmäinen lapsi syntyy kesäkuussa...
Itsekin saan esikoiseni kesäkuussa ja olen ehtinyt jo useaan otteeseen käydä tutustumassa Kelan nettisivuilla pakkauksen sisältöön. Itse sain sellaisen käsityksen, että pakkaus ehtii muuttua ennen kuin itse sen saan, ainakin jotain väri- yms muutoksia olisi tulossa, varma en kuitenkaan ole. Ilmeisesti tämä pakkaus on kuitenkin suunnattu enemmän talvi-/kevätvauvoille. Muistaakseni pakkauksen saantiin vaaditaan suunnilleen raskauden puolen välin ylitystä, joku päivämäärä juttu siinä kuitenkin oli.
Onnellista odotusta kaikille!
Moi!
Äitiysavustusta (=pakettia) voi hakea, kun ne 154 päivää on plakkarissa, eli siinä raskausviikon 22 jälkeen. Itse kävin neuvolassa viikolla 23, sain hakemukseen tarvittavan liitteen, vein hakemuksen Kelaan parin päivän sisällä tuosta ja viikko sen jälkeen paketti nökötti olohuoneen lattialla. :) Ja neuvolantäti vielä varoitteli, että voi mennä kuukausi hakemisesta ennenkuin sen saa. Kerrankin sai suorastaan hämmästellä Kelan toiminnan nopeutta, wau.
Pakkaus vaihtuu vuosittain, ilmeisesti joskus helmi-maaliskuun tienoolla, joten teille on varmaan tiedossa se uusi paketti (mutta eihän se juuri muutu, ja söpöjä ne vaatteet ovat jokatapauksessa).
Itselläni laskettu aika on siis jo maaliskuun loppupuolella. :)
Meille ei tule vauva kesä- vaan huhtikuun alussa :) ja pakkettia ei olla vielä saatu, kun ei sitä vielä haettukaan. Neuvolassa sanoivat antavansa hakemuksen ensi kerralla (loppiaisen jälkeen), että kai se sitten jossain vaiheessa sieltä tulee. Hakea sitä saa, kun raskaus kestänyt 154 päivää ja edellyttää sen, että neuvolassa/lääkärissä käyty ennen neljättä raskauskuukautta :) Onnellista odotusta sekä hyvää joulun alusaikaa!