Yhteysnopeudeksi luvattu 8 / 1 kbs, mutta esimerkiksi Speedtest.Netin mukaan nopeus on parhaimmillaankin vain 6.8 kb/s.
Pitäiskö valittaa, vai onko tuo normaalia?
Pitäiskö valittaa, vai onko tuo normaalia?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
että se käyttämäsi Speedtest luultavasti sijaitsee ulkomailla, siitä jo syntyy ns. latenssia eli viivettä.
toiseksi. Noi operaattorin antamat arvot on maksimiarvoja eikä yleensä päästä lähelle niitä, noi nopeudet kun riippuu sun etäisyydestäsi lähimpään operaattorisi dslammiin, kaapelin laadusta ym, seikoista. Eli maksimi saavutetaan ainoastaan muutaman sadan metrin etäisyydellä dslamista ja hyvälaatuisilla kaapeleilla. Monissa paikoin ei kaapelit ole mitään hyvälaatuisia vaan ne on vuosia vanhoja (eli jo paskana), lisäksi etäisyys dslammiin on pitkä.
Eli sinuna olisin onnellinen että saat tuon nopeuden.
Yleensä operaattori muuten antaa tuon maksimiarvon lisäksi sen takuun että minimissään taataan 2 Mbps eli jos sen alle menee niin sit voit valittaa. Maksimiarvoa ei taata missään olosuhteissa.
Kirjotit päin persettä, speedtest.net palvelin sijaitsee suomessa.
Kiitos tyhjentävästä vastauksesta.
minkä kirjoitit niin ihan päin persettä. Ei se ole mitään kilobittejä vaan sen pitää olla megabittejä sekunnissa. :)
Hups niinpä onkin! Tarkoitin tosiaan megabittiä
olipahan pittiä tai hittiä niin sonera jarruttaa tarkoituksella näitä nopeuksia että ihmiset ostaisi nopeampia ja kalliimpia yhteyksiä,kun kerran on mahdollisuus tarjota nopeita yhteyksiä niin miksi ei edes hitain yhteys voisi edes joskus toimia sillä nopeudella mitä asiakas ostaa,eikö se ole sama asia jos minä olisin kauppias ja möisin kilo tai litrahinnalla jotain ja aina se määrä olisi pienempi mistä asiakas maksaa.tämä on suoranaista huijausta ja tätä on jatkunut jo vuosia kenenkään puuttumatta asiaan.
ja kaiken lisäksi Suomessa taitaa olla paskimmat internet-yhteydet mitä missään muussa sivistysmaassa.
Hitaat ja kalliit.
Mistähän tämäkin johtuu.. Maan pitkulaisesta muodosta? EI, sillä ruotsissa on halvat huippunopeudet.
Kuten otsikko kertoo, Sonera myy 8 megan liittymiä ja pystyy tarjoamaan juuri ton 2 megan alarajan ylittävää nopeutta. Viestintäviraston nopeustestilla mitattu.
Sonera Laajakaista ADSL -liittymässä yhteyden vähittäisnopeuden tulee olla pääsääntöisesti vähintään kolmasosa liittymän maksiminopeudesta.
Tekemäsi nopeustestin perusteella liittymäsi nopeus on tällä hetkellä liian alhainen. Suosittelen sinua olemaan yhteydessä vikapalveluumme 0206 90101 (pvm/mpm) vikailmoituksen tekemiseksi.
Internet Avustajastamme, http://www.sonera.fi/avustaja ('Vianselvitys'-> 'ADSL'-> 'Yhteysongelmien vianselvitys') löydät myös ohjeita joista voi olla apua ongelmaan.
T: Sami Soneran asiakaspalvelusta
Ennen Soneran korjaustoimenpiteitä nopeus oli 8/1 liittymässä sentään 2,6/0,75 ja "onnistuneen" korjauksen jälkeen ( ilmoitus tekstiviestillä) nopeus on 2,1/0,75. Useasti mitattu Ficoran testillä