Veneen moottorisuositus on 50-100 hv . Haluan laittaa veneeseen 140 hv moottorin, onnistuuko. esim. suzukin perämoottori 90 hv painaa 189kg ja 140 hv painaa ainoastaan 2kg enemmän, joten en ymmärrä miksei sitä voisi siihen laittaa. Jos joku asiasta enemmän tietävä voisi kertoa miten asia on. KIITOS
Moottorisuositus??
pena222
101674
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
http://fi.wikipedia.org/wiki/Trolli
pökiöön viestiin!
suositusten alapäästä. tietämättömyydestäsi päätellen olisit vain vaaraksi muille ylisuurine koneinesi. todennäköisesti olet jo vaaraksi millä vain veneellä.
ongelmia nämä teholukemat kun ei suositellut tehoalueet riitä, on aivan pakko asentaa ylisuuria koneita kun näyttää kommeemmalta terassin laiturissa kun perämoottorin kyljessä on suuri numero.
Mitä jos vaihtaisit pelkät tehonumeroiden tarrat?
Kyse ei ole pelkästään painosta vaan myös veneen rungon ominaisuuksista, toisin sanoen ajettavuuudesta. Ne 40 lisäluupäätä ja niiden tuoma lisänopeus saattavat tehdä alunperin turvallisesta ja siivosti käyttäytyvästä veneestä hengenvaarallisen väkkärän.
Lain mukaista estettä asialle ei ole. Se 50-100 on siis valmistajan suositus. Historiassa on useampia tapauksia, joissa veneen valmistaja on sertifioinut veneen uudelle teholukemalle uuden perämoottorimallin tullessa markkinoille. Tämä koskee siis suuria koneita.
Toki joudut hieman arvioimaan itse veneesi ominaisuuksia tehokkaammalla koneella. Kestääkö rakenteet suuremman nopeuden ja riittävätkö ajoominaisuudet ?
Huomioitavaa on myös se, että vakuutusyhtiö voi pidättäytyä nahdollisen vahingon yhteydessä korvauksesta tai rajoittaa korvausta jos voidaan osoittaa, että vahinko johtui suositusta suuremmasta koneesta.
sehän ajotavasta kiinni miten iso moottori on oli mun kaverilla aikoinaan 2.4l efi mercyry n 300 hv 6 metrisessä veneessä jossa oli suositu max 225hv se on kyllä sanottava että rupes hirvittää täysillä ajaessa kun rupes kääntää runkoa harvoin sillä kovaa ajettiin kun vei 128 litraa 45minuutissa plus öljyt mutta oli kiva peli ja nopee ps ei kuoltu
Mikä hyöty oli niin isosta moottorista jolla ei voinut ajaa täysillä?
Tuossakin olisi teippifirman tarroilla saanut saman statusarvon halvemmalla ja turvallisemmin.
eihän siinä mitään järkeä ollutkaan oli vaan niin hauskaa eikä sitä tarvinnut koko ajan ajaa kaasu pohjassa sillä pääsi paikasta a-b aika rivakasti ja oli hyvät saundit ja kunnon strola perässä kulki parhaiten neljä kyydissä silloin ei runko vääntyillyt semmoista oli nuorena nyt on isommat veneet ja moottorit diisseleitä
3m kumiveneessä 18hp kone ja 8hp teipit. tekee gutaa, kun ajaa jonkun penisjatkeen ohi ja se on what the fuck 8hp kumivene menee heittäen ohi =)