osaako joku sanoa

jos mätkästään sakkoja varastamisesta ja ilkivallasta, mutta kun ei ole massia niin voinko kuitata sakot istumalla?
2258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Varsinkin, jos ei ole mitään ulosmitattavaa, niin ei muuta kuin muuntoon.

Edellyttäen tietenkin, että sakon on antanut tuomioistuin.

Äänestä
  • No, joo. Oikeinhan tuo meni, mutta jos kyse on varkaudesta, niin poliisihan ei siitä sakkoa voi antaakaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sohlo09 kirjoitti:

jos mätkästään sakkoja varastamisesta ja ilkivallasta, mutta kun ei ole massia niin voinko kuitata sakot istumalla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu