Kumpi olisi parempi 3.3hp evinruden kanssa ja satunnaiseen souteluun? Vaikuttavat spekseiltään hyvin samanlaisilta.
http://www.kaisla-veneet.com/400.htm
http://www.termalin.fi/395.htm
Kaisla 400 vai Suvi 395?
7
5489
Vastaukset 7
- löytyy
tuo Suvi 395 jossa 5hp 4t Tohatsu perässä jonka kanssa toimii vallan mainiosti,nousee jopa plaaniin yksin ajettaessa. Soutamisesta en osaa sen kummemmin sanoa kun se rajoittuu lähinnä rannasta poistumiseen. Toimiva vene kovemmallakin kelillä,kokemusta lähinnä Kallaveden isoilta seliltä. Parhaimmillaan tuulta ollut 11m/s jolloin kehoitan heikkohermoisia jäämään rantaan,veneen puolesta kyllä siinäkin kelissä pärjää.
- kaisla/suvi
Ok. Kiitos vinkistä.
- suvipaatti
kaisla/suvi kirjoitti:
Ok. Kiitos vinkistä.
Itsellä yllämainittu yhdistelmä. Hyvin toimii. Kulkee nätisti myös yksin perästä ohjattaessa, mutta toki vielä paremmin keskellä istuessa. Veneessä plussana moottorikaivo, jota ei kaikissa ton luokan veneissä ole sekä lukittava säilytystila keskipenkissä.
- -soutelija
Onkos siihen joku syykin et vain noit kaht haikailet? Suomes on pal muitakin hyviä ton kokosii paattei, mitka ei todellakaan häpee noitten "isojen" merkkien rinnalla. Ittel on ollu mont vuotta Särki 400 jossa 4hp kone ja hyvin kulkee kovemmassakin kelissä, eikä oo huono suotakkaan.. pikkasen painavampi, mut siten myös vahvempi. Tietoi ja hintoi pitäis olla osoittees www.sarki.fi Kannattaa kattoo!
- tuon linkin
myyntikiellossa? kirjoitti:
http://www.kipparilehti.fi/ajankohtaista/2742007-sarki-ja.aspx
jutun oikein tarkkaan lukee niin saattaa syykin löytyä. Vai haluatko että joku lukee sen sulle ääneen?
- -soutelia
myyntikiellossa? kirjoitti:
http://www.kipparilehti.fi/ajankohtaista/2742007-sarki-ja.aspx
Mulla onkin "aito Särki" kaikkine papereinee ja muineen.. ostettuna Särki Oy:stä. Ei tosiaan oo missään myyntikiellos. Lepän poika vaan oli niin innoissaan uutisest, et teki siit heti ison jutun tarkistamat taustoi ja tuli kuulemma muiltakin ku multa kyselyi miten edetä ja sanoivat ettei se koske muuta ku ton alihankkian omille jälleenmyyjilleen omaan lukuun tekemii veneit.
Mut tohon et miks.. Niin ku mä jo sanoin ni mulla se on pelannu hyvin.. se on kohtalaisen kevyt soudettava ja pysyy suunnassakin.. 4 hp:n koneella se kulkee varmaan jotain 10 solmuu, en oo mitannu ja ei hintakaan oo mikään paha, jos vertaa noihin kahteen kysyttyyn tai terhiin. Ainut miinus on et he myy niit vaa suoraaan.. ja kauas on pitkä matka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2052039
Ei enää ulkoteltta ruokaa.
Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,481196Jos sussa toisessa on yhtään miestä
Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te1741092- 81976
En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen
Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää56871- 100782
- 70781
Mitä eroavaisuuksia sinulla on
kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?77737Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.340678- 26661