Tollasta määrättiin kun cipra ei ollut tehoakseen. Kenelläkään kokemuksia?
Kokemuksia Sertralinista?
5
388
Vastaukset
- O-Suvituuli-O
Ihan hyvä lääke. Kuvottava olo oli vain alussa, 1-2 päivää.
- helinäkeijo
Olen syönyt Sertralin 50mg n. 2kk mm. pakko-oireiseen häiriöön ja ahdistukseen. Niihin se ainakin on toiminut tosi hyvin. Ei juuri mitään sivuvaikutuksia, paitsi että alussa särki vähän päätä. Ja sit oli maha sekaisin, mutta sekin meni siis ohi muutamassa päivässä.
- khylläpä
Mä oon viikon verran syöny sertralinia 50mg/pv paniikkihäiriöön. Ekana päivänä oli olo ihan ok, mut sitte nyt oon viikon ajan kokoajan vaan oksennellu, syke ihan tajuton, kokoajan tärisyttää ja nukuttaa. Lääkärissä kävin uudelleen hakee saikkua, ku ei tällasena voi töihin mennä. Annosta pienennettiin 25mg/pv ja katotaa miten nyt sitten alkaa menee. En kuitenkaa lopeta tota lääkettä, ku ajan kanssa se sitte alkaa "tehoomaan" että tää alku on mulla nyt tällasta.. Toivottavasti olo kohenee pikkuhiljaa.
- xxxxxxxx
oli ainakin mun tapauksessa seuraavanlaiset:
-kaksi ekaa viikkoa 25 mg aamuisin
-sen jälkeen 50 mg aamuisin
Mut sivuvaikutukset oli niin voimakkaat, että jouduin lisäämään annostusta 25 -> 50 mg pienemmissä erissä ja ajan kanssa. Huimausta ym. ongelmia. Mut lopputulos oli aika hyvä, eli lääke auttoi paniikkihäiriöön.
Aluks tuntu ihan hyvältä,mutta kuukauden jälkeen aloin saada erilaisia raivokohtauksia ja muutenkin tulin kovin agressiiviseksi.
Mutta muistakaa ihmiset,että lääkkeet vaikuttavat eritavalla ihmisestä riippuen.
Tämä siis vaan mun kokemus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse704505Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053759Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1273426Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.351958Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891209- 94979
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.125922- 55905
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25827