Olen hankkimassa mahdollisimman pientä ja kevyttä pokkaria, jonka kuvanlaatu ja ominaisuudet ovat kuitenkin laadukkaat omassa kategoriassaan.
Kaiken jälkeen on viivalle jäänyt ainoastaan otsikon FX37, joka on mainio kompromissi, kuvanlaatu, koko, paino, rakenteen laatu ja toiminta-aika (mielestäni tämän päivän lisähinta viimeisimpään FX40:n ei vastaa tarkoitusta).
Miten on, löytyykö sille varteenotettavaa haastajaa vielä pienemmässä koossa?
Kaiken jälkeen on viivalle jäänyt ainoastaan otsikon FX37, joka on mainio kompromissi, kuvanlaatu, koko, paino, rakenteen laatu ja toiminta-aika (mielestäni tämän päivän lisähinta viimeisimpään FX40:n ei vastaa tarkoitusta).
Miten on, löytyykö sille varteenotettavaa haastajaa vielä pienemmässä koossa?
Vastaukset 7
Vanhimmat
fx8 sotaratsun tohon fx37 malliin
oon ollut kyl ihan tyytyväinen
Mutta onko muita nim.om. noin pieniä ja juuri noin laajakulmaisia , siitä on kysymys
Pieniä tai kuten haluaisin vielä hieman pienempiä ja kategoriassaan hyvälaatuisia vastaavalla polttovälillä en ole löytänyt.
Esim. Casio Exlim on kooltaan fiinimpi, mutta jää muutoin kovasti jälkeen ja LX3 on sitten toinen juttu.
Sigman DP1 on Rajalassa tarjouksessa. Jos juuri nyt hankkisin pokkaria, niin se olisi vahva ehdokas juuri kuvan laadun vuoksi.
http://www.dpreview.com/reviews/compare_post.asp?method=sidebyside&cameras=panasonic_dmcfx37,sigma_dp1,canon_g10&show=all
Toivomuksena oli löytää FX37 vastaavilla ominaisuuksilla & kuvanlaadulla ja polttovälillä 25mm -125mm oleva laite, mutta vielä pinemmässä koossa.
FX = Ultra Compact
DP1 = Compact,
joskin sinänsä ei lainkaan hassumpi laite, vaikka vastaavissa saattaisin kallistua Panansonicin LX3 suuntaan, olematta kuitenkaan "merkkifanaatikko".
sopiva
tolla rahalla saa jo ihan aidon järkkärin , hyvänkin jos kerran kuvanlatua haluaa
tarkennus aika hidas , moitittu juuri liikkuvien lapsien/eläimien kuvauksen onnistumista jne jne
Tartuin tuohon "hyvälaatuista kuvaa" ilmaukseen ja markkinoiltahan puuttuu kunnollinen, isokennoinen pokkari. Canonkin on G-sarjansa kanssa mennyt juuri väärään suuntaan viime malleissa.
Toinen heitto "pokkarista" on Olyn pikkurunko pannarilla:
http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=32345
Menee taskuun ja kuvanlaatu on parempi kuin pienikennoisten pokkarien.
Toive Canonille G1X mallista:
- iso kenno (24x36),
- CF-kortti,
- f/1.4 50mm lasi ja
- sääsuojaus.
Kaiki tuo teknologia on Canonilla hallussa. Nyt se pitää vain saada yhteen pakettiin. Paketin hinta alle 1000€, niin markkinat ovat taatut.
Suosikkini on C-LUX 3
http://en.leica-camera.com/photography/compact_cameras/c-lux_3/