Tervehdys merikarhut
Tästä on varmaan keskusteltu tuhat ja yksi kertaa, mutta en löytänyt äkkiä haulla vastausta
Alkaa taas aurinko näkyä ja rupeaa venekuumetta pukkaamaan.
Minkäkokoista ja ikäistä venettä suosittelisitte sisävesien (lähinnä) päiväpurreksi 4 hengen miehistölle.
Lähinnä olen katsellut jotain 26 jalan 80-luvun alun veneitä (hintaluokka maltillinen).
Miten paljon saa lisää, jos sijoittaisi metrin pidempään tai vastaavasti 10 vuotta uudempaan..?
Purjehduskokemukset minulla liittyy lähinnä kevytveneisiin 10-15v sitten (470, laser)
Tällä hetkellä nettiveneen valikoima ei näyttäis olevan kauhean kattava
Semmoinen pieni listaus malli/hintaluokka olis kiva tietää?
Veneen hankinta
15
1515
Vastaukset
- ei tarvita kokoa
Jos vene tulee päiväpursikäyttöön, et saa mitään lisää siitä ylimääräisestä metristä. 26 jalkaiseen saa kuitenkin 4 henkeä yöpymäänkin tarvittaessa ja siitä suurempi koko tuo sitten vaan lisää kustannuksia, suuremman syväyksen ja voi olla myös tylsempi purjehtia yms. haittapuolia. Laman takia 90-luvun alun veneitä ei taas käytännössä ole saatavilla juuri lainkaan, joten sekään ei oikein ole vaihtoehto.
Laserilla ja nepalla kun ole purjehtinut, niin kannattanee pitäytyä noissa paremmin purjehtivissa veneissä. Sisävesille saisi olla ihan hyvin rikattu. Esim. Banner 23, Inferno 26,
X79, Albin Express, Spinta Sport. Jos ei yöpyä tartte niin uudemmista ehkä joku J80 esimerkiksi. Toisaalta miksei perinteinen H. Onhan noita vaihtoehtoja.
Kymppitonnin suuruusluokasta puhutaan hinnan osalta plus miinus 5 tonnia. - päiväpursikö
"Päiväpursi" tarkoittaa mielestäni, että veneessä ei ole tarkoitus nukkua. Veneellä tehdään siis vain päivämatkoja - aamulla lähdetään kotisatamasta ja illaksi tullaan takaisin. Purjehtimaan lähdetään vain kauniilla ilmalla.
Tällöin oleellisinta on että vene on hauska purjehtia (mitä se hauskuus sitten kullekin tarkoittaa...) ja että veneessä on tilava avotila, johon kaikki mahtuvat. Sisätiloilla ei ole mitään merkitystä, niihin riittää se että sinne saa varusteet säältä suojaan, kukaan ei siellä aikaansa vietä. Sisällä ei siis tarvitse olla seisomakorkeutta eikä kolmea eri kajuuttaa. Sisällä ei tarvitse kokata- kokillakin on paljon hauskempaa kun kokkaa ulkona saaren rannassa.
Tälläisen purjehtimisen mainio puoli on, että jos löytää sopivan veneen niin sen saa halvalla. Nettiveneessä on myynnissä kaksi Helmsman My:tä, hinnat 1950e ja 2000e - siitä ei hinta/laatu-suhde enää paljoa parane. Itse olen joskus miettinyt, että mainion päiväpurren saisi kun ostaisi halvan H-veneen ja suurentaisi avotilaa sahaamalla kajuuttaa pienemmäksi.
Jos raha ei tee tiukkaa, niin maailmalta löytää tyylikkäitä päiväpursia, esim. WallyNano, Rustler 24, Enigma 34, Tofinou 8m (kaikki löytyy helposti netistä googlettamalla). Tai mikä tahansa Spirit-veneistä (http://www.spirityachts.com/) -James Bond purjehti Casino Royale-elokuvassa Spirit 54:lla.
Ihan kokonaan toinen juttu on sitten jos se haluttu käyttö ei olekaan päiväpurjehdusta, vaan siellä veneessä pitäisi pystyä (ainakin joskus) nukkumaan. Sitten joutuu tekemään kompromissia lompakon paksuuden, sisätilojen ja ulkotilojen kanssa. Pienissä ja halvoissa veneissä on pienet avotila - ei mukava päiväpurjehtiessa. Nukkumisen suhteen kannattaa miettiä kummassa on mukavampaa nukkua, pienessä köliveneessä vai tilavassa teltassa.
Tässä nyt oli minun mielipiteeni. Ihan eri mieltäkin saa toki olla.- 80-luvulla jollalla retkeillyt
Tuo telttamajoitus ei ole niin hienoa Suomen saaristossa kuin voisi kuvitella. Aika monessa saaressa oli vaikeaa löytää kunnollista telttapaikkaa. Koko päivän jollapurjehdus veti sen verta puhki että teltan pystyttäminen ja tavaroiden roudaaminen telttapaikalle yön hämärässä ja sen tasaisen paikan etsiminen jäivät mieleen. Niistä pääsee äkkiä haaveilemaan "olisipa edes jonkunlaiset makuupaikat veneessä"...
Avonaisen retkipäiväpurren käyttöalue Suomen kesässä on oikeasti hyvin rajallinen.
Toki toimiva puomiteltta voisi olla jonkunlainen vaihtoehto. - Ex-hoopo
80-luvulla jollalla retkeillyt kirjoitti:
Tuo telttamajoitus ei ole niin hienoa Suomen saaristossa kuin voisi kuvitella. Aika monessa saaressa oli vaikeaa löytää kunnollista telttapaikkaa. Koko päivän jollapurjehdus veti sen verta puhki että teltan pystyttäminen ja tavaroiden roudaaminen telttapaikalle yön hämärässä ja sen tasaisen paikan etsiminen jäivät mieleen. Niistä pääsee äkkiä haaveilemaan "olisipa edes jonkunlaiset makuupaikat veneessä"...
Avonaisen retkipäiväpurren käyttöalue Suomen kesässä on oikeasti hyvin rajallinen.
Toki toimiva puomiteltta voisi olla jonkunlainen vaihtoehto.Omaa kokemusta on siitä että vieraat yöpyivät teltassa ja "isäntäväki" jahdissa (H-vene). Ei toiminut juuri niistä syistä jotka kerroit.
Avonaisen päiväpurren hankinnassa suosittelen miettimään myös veneen saniteettitiloja. Päivä paistaa ja olutta kuluu, jossain vaiheessa tekee mieli käväistä WC:ssä. Miten tämä tilanne on huomioitu, jos purressa on häveliäitä vieraita? Ehkä jokin pieni edes näkösuojan tarjoava koppi on kuitenkin paikallaan vaikkei veneessä koskaan yövyttäisi. - kanssa retkellä
Ex-hoopo kirjoitti:
Omaa kokemusta on siitä että vieraat yöpyivät teltassa ja "isäntäväki" jahdissa (H-vene). Ei toiminut juuri niistä syistä jotka kerroit.
Avonaisen päiväpurren hankinnassa suosittelen miettimään myös veneen saniteettitiloja. Päivä paistaa ja olutta kuluu, jossain vaiheessa tekee mieli käväistä WC:ssä. Miten tämä tilanne on huomioitu, jos purressa on häveliäitä vieraita? Ehkä jokin pieni edes näkösuojan tarjoava koppi on kuitenkin paikallaan vaikkei veneessä koskaan yövyttäisi.Teltalla on omat huonot puolensa, se on totta.
Viime kesänä purjehdin kolmestaan teini-ikäisen poikani ja hänen parhaan kaverinsa kanssa. Meillä toimi loistavasti se, että minä nukuin veneessä ja teinit teltassa. Teineillä oli silloin oma vapautensa jutella omia juttujaan ja minulla oma rauhani veneessä. Nuoret olisivat kyllä mahtuneet veneeseenkin nukkumaan, parissa satamapaikassa nukkuivatkin.
Hankalinta oli kieltämättä löytää saarta, jossa tietäisi olevan sopivan telttapaikan (olimme Suomenlahdella ja Saaristomerellä, Saimaalta puolestaan löytäisi telttapaikan hyvin helposti kun saaret ovat valtaosaltaan kangasmetsää).
- Wiki-c
Eipä kannata sisävesiltä lähteä merta edemmäs kalaan.
Osta H-vene. Et kadu ja jos kadut, pääset siitä myös eroon.
4 henkeä mahtuu sitlootaan, ja näiden retkikamppeet sisälle.
Hinta hyvin varustetusta kolkytvuotiaasta 5-10 ke.
Jos sitten haluaa metrin lisää ja toistakytä vuotta nuoremman, niin saa laittaa vähintään parikytä tonnia lisää. Ja etua on ainoastaan yöpymisoloissa, purjehduksessa ei juuri mitään.- yöksi kotiin
Jeps. Tuota H-venettä en tullut ajatelluksi, mutta se vois olla mainio vaihtoehto kohtalaisine avotiloine.
Isohko avotila olisi plussaa ja että jos neljä menee avotilaan niin vettä ei tartteis tulla sisään ihan pienessä kelissä
Veneen pääasiallinen käyttö olisi että illaksi kotiin, jos yöpyä pitäisi ollaan jossain vaiheessa epäonnistuttu. Osa miehistön jäsenistä on sen verran vaativia tuon yöpymisen suhteen ettei muutaman päivän matkaa tehdä alle 40 jalan Swanissa.heh heh - outoja
yöksi kotiin kirjoitti:
Jeps. Tuota H-venettä en tullut ajatelluksi, mutta se vois olla mainio vaihtoehto kohtalaisine avotiloine.
Isohko avotila olisi plussaa ja että jos neljä menee avotilaan niin vettä ei tartteis tulla sisään ihan pienessä kelissä
Veneen pääasiallinen käyttö olisi että illaksi kotiin, jos yöpyä pitäisi ollaan jossain vaiheessa epäonnistuttu. Osa miehistön jäsenistä on sen verran vaativia tuon yöpymisen suhteen ettei muutaman päivän matkaa tehdä alle 40 jalan Swanissa.heh hehkävelevätkö he unissaan?
- tälläistäkin:
yöksi kotiin kirjoitti:
Jeps. Tuota H-venettä en tullut ajatelluksi, mutta se vois olla mainio vaihtoehto kohtalaisine avotiloine.
Isohko avotila olisi plussaa ja että jos neljä menee avotilaan niin vettä ei tartteis tulla sisään ihan pienessä kelissä
Veneen pääasiallinen käyttö olisi että illaksi kotiin, jos yöpyä pitäisi ollaan jossain vaiheessa epäonnistuttu. Osa miehistön jäsenistä on sen verran vaativia tuon yöpymisen suhteen ettei muutaman päivän matkaa tehdä alle 40 jalan Swanissa.heh hehJos saat tuon 4 henkeä useimmiten mukaan, niin hommaa melges 24. Sillä ehtii illaksi kotiin. Yöpymisen osalta se on aito päiväpursi, mutta jos innostutte asiaan on purjehdus sillä yhtä juhlaa.
Itsellä se on jäänyt ostamatta, koska purjehdin lähinnä yhden kaverin kanssa tai sitten yksin. - yksinpurjehtijalle
tälläistäkin: kirjoitti:
Jos saat tuon 4 henkeä useimmiten mukaan, niin hommaa melges 24. Sillä ehtii illaksi kotiin. Yöpymisen osalta se on aito päiväpursi, mutta jos innostutte asiaan on purjehdus sillä yhtä juhlaa.
Itsellä se on jäänyt ostamatta, koska purjehdin lähinnä yhden kaverin kanssa tai sitten yksin.No sittenhän sun yksinpurjehtijana kannattaisi ostaa pogo 6.50 tai joku muu Transat 6.50 -vene.
- olis kiva
yksinpurjehtijalle kirjoitti:
No sittenhän sun yksinpurjehtijana kannattaisi ostaa pogo 6.50 tai joku muu Transat 6.50 -vene.
Pogo 6.5 olisi kyllä erittäin mielenkiintoinen haastava vene? mutta 2m syvällä oleva T köli järvelle? kannattanee unohtaa koko juttu. Katso Albin Express hyvin purjehtiva vene.
http://www.expresspurjehtijat.net/ - taitaa . .
yksinpurjehtijalle kirjoitti:
No sittenhän sun yksinpurjehtijana kannattaisi ostaa pogo 6.50 tai joku muu Transat 6.50 -vene.
olla 3 m leveitä ja köli on kiinteä: ei kule trailerilla. Toki saa heittää ehdotuksia, etsin tuollaista pikkusporttia...
t: meglun esiin tuonu kölvi - hengelle sopivia
olis kiva kirjoitti:
Pogo 6.5 olisi kyllä erittäin mielenkiintoinen haastava vene? mutta 2m syvällä oleva T köli järvelle? kannattanee unohtaa koko juttu. Katso Albin Express hyvin purjehtiva vene.
http://www.expresspurjehtijat.net/Expressiä ajetaan kisoissa 4 hengen miehistöllä, h:ta kolmen. Ja juuri näille miehistömäärille veneet parhaiten soveltuvatkin. Eli jos neljä henkeä on normaali miehistön pääluku, niin Expressin sitloora lienee toimivampi kuin h:n. Asuintilathan ovat Expressissä jo huomattavasti h:ta paremmat.
- blu
ehkä 1500-2500 kg painava kölillinen vene olisiko Bluebird myös mahdollinen valinta ja vähän askettisempi h pikku helsmanni voisi olla vaihtoehto tältä osastolta lähtisin etsiskelemään
- järville paras vaihtoehto
on 1-4 hengen miehistölle hyvin purjehtiva ja vauhdikas monirunko. Kulkee kevyesti traikulla, eikä pienen monirungon ahtaista sisätiloista ole mitään haittaa päiväkäytössä. Pieni syväys on myös kaikkiin köliveneisiin verrattuna ehdoton etu niin joka rannassa kuin sopivaa luiskaa traileria varten etsiskellessäkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1107582
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1065286Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163526Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p293517Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352564Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191886Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3561530Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961521Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311366Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?621364