Miten huolettomasti roa-kuurin aikana voi dokata. Netti on pullollaan varoituksia siitä että ei saa dokata. Mutta sitten taas joillekin lääkäri on sanonut että ei haittaa kuhan pysyy miedoissa juomissa eikä hirveen useasti dokaa. Muistan ku kaveri oli kuurilla niin hän dokasi suunnilleen kerran viikossa eikä maksa-arvot menneet miksikään.
Minulle lääkäri ei maininnut alkoholista mitään? (kuurin tänään aloittanut)
Minulle lääkäri ei maininnut alkoholista mitään? (kuurin tänään aloittanut)
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hmp, mullekaan lääkäri ei sanonut juomisesta mitään ja oon kuurin aikana kyllä ottanu ja pari kertaa ihan kunnollakin. Maksa-arvoissa ei mitään huomauttamista, kun ne testattiin.
Tuli vaan sellanen mieleen, että vaikuttaako roa alkoholin imeytymiseen tjtn.? 3 siideriäkin kilahtaa päähän jo ihan kivasti, ei mulla ennen :D
ainaki sanottii EI sille alkoholille siin vaihees=).
Itse syön nyt kolmatta kuukautta ja lääkäri sanoi kuurin alussa, että kohtuudella kannattaa ottaa jos ottaa. Nyt useamman viikonlopun juoneena voin todeta, että jos juot niin juo mietoja. Syytän Roaa elämäni ensimmäisistä övereistä ja silloin juotiin väkeviä. Muisti meni muutamassa tunnissa ja se on aika pelottavaa. Järki kädessä kannattaa ottaa.
ei lääkäri kans puhunut mitään ja kun sitten kysyin niin sanoin että voi mietoja ottaa aina silloin tällöin.Riippuu miten sun maksa reagoi koko kuuriin, niitä arvojahan seurataan. Itse en kans uskaltanut juoda alussa yhtään mutta sitten kun huomasin ettei kuuri vaikuttanut maksa-arvoihin niin sitten uskalsin juoda enemmän, eikä maksa-arvoissa ollut mitään eroa. Suosittelen että odotat ensimmäisiä maksakokeita.
Tänään aloitin roa-kuurin ja kun kysyin alkoholista, niin vastaukseksi sain, että ei rajoitteita, mutta suuria annoksia kannattaa välttää. Takana on 1,5v. tetracycliinikuuria ja maksa-arvot olivat loistavat. Näkee sitten miten on kuukauden päästä, mutta ajattelin käyttää alkoholia niinkuin tähänkin saakka, eli melkeen joka vkl. Kun rasittaahan se tetracycliinikin maksaa kerääntyessään sinne, 1,5v. on jo paljon.
Niin ja 40mg/päivä näin alkuunsa, varmaankin 60mg/pv sitten kk päästä.