"Kuuntelinpa kahvitusvuoroni lomassa seurapuhetta tänään...
Puhuja puhui perheellisille lähinnä, ilman muuta. Hehän etusijalla ovat aina ja joka tilanteessa. Hän myös sanoi, että aviopuolisoa voi rukoilla 7-vuotiaasta asti, ja ei ihmisen ole hyvä olla yksin yms. tuttua tekstiä."
Lainaus suklaaporsulin aloituksesta.
Onko sama kuin nimimerkki Suklaaporsas?
No, anyway.
Kaksi asiaa kiinnitti huomioni.
Kahvittaminen. Onko kaikilla vuorotellen kahvitusvuorot, miehilläkin? Entä saarnaajien vaimoilla? Minkä ikäinen pitää olla, että joutuu kahvittajaksi? Entä jos ei ehdi kuuntelemaan puhetta eikä saakkaan sitä hengen antia? Menikö pieleen koko ilta?
Eikö lestalapset saa olla lapsia enää 7-vuotiaina?
Eihän sen ikäinen lapsi vielä edes tajua mikä on aviopuoliso. Heillehän on olemassa vain isä ja äiti. Ja naapurin täti ja naapurin setä.
Tarkoittaako se myöskin sitä, että jo 7-vuotiaana aletaan katsomaan sillä silmällä toista sukupuolta, että jos tuosta ottaisin itselleni vaimon tahi miehen?
Tuo jos mikä on aivopesua. 7-vuotiaana tyttö jo rukoilee, että sais miehen, että sais tehdä lapsia. Ei kumma jos ahdistaa, varsinkin tyttöjä.
Siis kerta kaikkiaan.
Kyllä lapsen tulee saada olla lapsi pitempään kuin 7-vuotiaaksi asti. Sitten vasta kun on rippikoulun käynyt, voi alkaa ajattelemaan hellustamista ja aviopuolison ottamista. Hei herätkää nyt!
7-vuotiasko rukoilee itselleen aviopuolisoa?
12
926
Vastaukset
- Suklaaporsas
En vain aina jaksa kirjautua. :S
- Meidän 7-vuotias
lapsenlapsi on jo mielestään valinnut itselleen vaimon samalta luokalta. Ihastui kuulema hänen silmiinsä ;-D
Ei ole vl muuten, kumpikaan.- Suklaaporsas
istutetaan sellainen yksinäiseksi jäämisen fobia että pakko päästä naimisiin jo mielellään 18-vuotiaana ja vaikka ministerin luvalla jo ennen sitä.
-_- lapsia ja siksipä toivonkin, ihan sydämestäni asti, että he voivat leikkiä ja ihastua ihan lapsina, eikä vakavasti rukoilla joka ilta iltarukouksen yhteydessä, että anna Hyvä Jumala mulle vaimo/mies.
Kuten huomaat, se aiheuttaa vl-lapsissa ja nuorissa ahdistusta ja varmaankin myös pakkonaimista. Ei jakseta odottaa sen oikean löytymistä vaan otetaan ensimmäinen sopivahko ja siitä se helvetti sitten alkaakin, toisilla helvetimpi kuin toisilla.
Ei silti, kyllä niitä perhehelvettejä löytyy vl-uskonnon ulkopuoleltakin.
Niin että antakaa nyt niitten lasten olla rauhassa.- Suklaaporsas
Wariska kirjoitti:
lapsia ja siksipä toivonkin, ihan sydämestäni asti, että he voivat leikkiä ja ihastua ihan lapsina, eikä vakavasti rukoilla joka ilta iltarukouksen yhteydessä, että anna Hyvä Jumala mulle vaimo/mies.
Kuten huomaat, se aiheuttaa vl-lapsissa ja nuorissa ahdistusta ja varmaankin myös pakkonaimista. Ei jakseta odottaa sen oikean löytymistä vaan otetaan ensimmäinen sopivahko ja siitä se helvetti sitten alkaakin, toisilla helvetimpi kuin toisilla.
Ei silti, kyllä niitä perhehelvettejä löytyy vl-uskonnon ulkopuoleltakin.
Niin että antakaa nyt niitten lasten olla rauhassa.Luther joskus. Mutta vaikka se on huumoria, silti joku lapsi voi ottaa sen todesta ja alkaa rystyset valkoisina iltaisin rukoilla itselleen puolisoa.
No, itse ainakaan en 7-vuotiaana vielä sellaisia asoita miettinyt.
- Suklaaporsas
Keittiövuoroihin osallistuvat kaikki jotka siihen kykenevät, ei kuitenkaan erityisen sairaat, vanhat jne. jotka eivät kykene niitä tekemään. Se on vapaaehtoista talkootyötä. Miehetkin osallistuvat siihen. Ikärajaa ei varsinaisesti ole.
Puhe kyllä kuuluu keittiöönkin asti, mutta kyllä siinä jotkut lauseet menevät ohi luonnollisesti kun töitä tekee, mutta menee lauseet ohi joskus seurapenkissäkin istuessa.
Siihen 7-vuotiaan rukoiluun kommentoin toisessa viestissäni jo. - kaikista suurin lahja
Miksi uskon jälkeen suurimmasta lahjasta ei puhuttaisi.
- Suklaaporsas
kun sitten sellaiset eivät puolisoa saa jotka sitä kipeästi tarvitsevat. Se on todellinen uskon koetus ja risti, mä sanon.
Sinähän saat aikaan ahdistuskohtauksen kaikille uskovaisille sinkuille.
Voi tuota itserakkauden määrää.
Koitappa opetella lausumaan empaattisia ja sympaattisia lausahduksia.- Kempelainen
Hän valistee lapselleen parin omiensa joukosta 7 vuotiaana. omien joukossa seisotte, oi Allah.
- surullista on se
että ehkä nukkuvat 100 vuotista unta.....eli eivät herää!
- vähän tuollaista..
Rukoiltiin, joskin leikkimielisesti, että 'anna ukko uskovainen...' En muista miten jatkui, mutta isosisko tuon opetti minulle. Mistä lie sen kuullut, vanhemmiltani tuskin ainakaan.
Ja tämä joskus alta kymmenen vanhana.. Mutta itse koin sen jonakin loruna, samalla kun puhuttiin muutenkin mitä aikoo tehdä aikuisena ja minkä ammatin valita tms..Tavallaan toivomuksena että joskus saisi puolison joka olis uskovainen.
No, rukous muuten toteutui mutta eipä olla uskovaisia kumpikaan enää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse964754Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133912Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2073800Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1012205Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771964Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801336- 1321248
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1621226- 531095
En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???4771022