Olen aikeissa jättää tarjouksen hyvällä paikalla sijaitsevasta pienestä tontista. Tontilla ei ole tehty maaperätutkimusta mutta pari lähistöllä tehtyä sanoisivat savea olevan 5-15 metriä eli paalutusta tarvitaan. Pohjavesi kulkee noin metrin päässä eli kellaria ei kannata rakentaa. Yksi vaihtoehto olisi tietysti maksaa itse maaperätutkimus jo tässä vaiheessa mutta suunnittelin reunaehtoa kauppaan niin että pahojen yllätysten ilmaantuessa muutaman viikon sisään kauppa voidaan perua tai myyntihintaa alentaa. Tällä hetkellä valmiissa tarjouspohjassa on mainittuna 20 (jonka taidan muuttaa 15 metriksi) metrin savipohja, mutta hoksaisittekohan asiasta enemmän tietävät muita mahdollisia ongelmia joista voi kertyä dramaattisia lisäkuluja? Vai pitäsikö maaperätutkimus teettää ehdottomasti jo ennen kauppojen solmimista? Sinänsä kauppahinta on varsin kohtuullinen. Vinkit olisivat todellakin tarpeen eli kiitos Erittäin paljon!!
Tonttikaupan purkuehdot
Apuava
3701
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ei saa lainhuutoa eli kauppa jää avoimeksi ja ongelmana on miten rahaliikenne hoidetaan ja koska. Myyjän ei kannata ko tarjousta hyväksyä eikä ainakaan kauppaa mutta myyjän ehkä kannattaisi teettää tai maksaa se maaperätutkimus.
tonni hinnasta ja saat 5 metriä lisää paaluja. Metri maksaa 21-32 euroa paikalleen pudotettuna. Normitaloon menee 9 paalua.
Onhan se toki iso raha laittaa myöskin 500 euroa pohjatutkimukseen ja pintavaaitukseen.
Tosin jos tontti on pohjois Kälviällä ja hinta 300 euroa hehtaari se on iso raha.
Itse asiassa tarkemmissa selvittelyissä kävikin nyt ilmi ettei savea luultavasti olekaan kuin muutama metri, mikä olisi jo huomattavasti inhimillisempi määrä. Kiitos silti ajatuksista ja vinkeistä!