Olen ollut taas jo kuukausitolkulla jatkuvissa keuhkoputkentulehduksissa. Avaavaa menee päivittäin muutamaan otteeseen. Antibioottejakin olen syönyt. Viimeksi joskus puolisen vuotta sitten jouduin tällaisessa tilanteessa ottamaan kuukauden kuurin seretideä, olo helpotti jo muutamassa päivässä eikä flunssiakaan ollut moneen kuukauteen. Kai se täytyy taas yrittää vaatia. Perkeleen kalliita vaan nuo lääkkeet... Mutta ei kiinnostaisi sängyn pohjallakaan maata, ja hengittäminen sattuu.
Astmaa minulla ei ole koska PEF-arvot on liian hyvät. Kai ne pitäisi valehdella kaavakkeisiin jotta saisin edes jotain helpotusta tähän piinalliseen vaivaan. Muuten menen narunjatkeeksi.
On se mukavaa olla nuori ja "terve". Olisi kiva joskus jotain liikuntaakin harrastaa, mutta taitaa vain haaveeksi jäädä.
Ei enää kestä
9
880
Vastaukset
- noihin vaivoihin,
jotka natriumglutamaatti on saanut aikaan. Toipuminen tapahtuu elämällä täydellisessä selibaatissa natriumglutamaatista, jolloin saat suolen limalalvosi kuntoon ja vastuskykysi tulehduksille palautuu.
- törmättiin!!!!
Taas siis törmättiin näihin puoskareihin!
- mielestäni
törmättiin!!!! kirjoitti:
Taas siis törmättiin näihin puoskareihin!
ole puoskari, jos vain suutaan pieksää!
- minä80
On home jossain tiloissa, joissa oleskelet. Millainen on sisäilma kotona/töissä?
- Vamma-astmaatikko?
Pitäis jotenkin huomiseen asti sinnitellä. En kyllä tajua miten. Alkaa aika tukala olo olla, avaavaa olen aika tiuhaan ottanut. Yö meni istuma-asennossa nukkuessa.
Ei ole hometta tässä talossa. Katupöly on nyt viime päivinä pahentanut oloa aika reippaasti. En edes tiedä mikä hiivatti on natriumglutamaatti, mutta voisin kuvitella että jotenkin liittyy liharuokiin tai eineksiin. Kumpiakaan en syö.- aromisuolaa tai
liemikuutioita ruuan valmistukseen?
- Vamma-astmaatikko?
aromisuolaa tai kirjoitti:
liemikuutioita ruuan valmistukseen?
En käytä kumpiakaan. Ei ole ollut tarvetta.
Kävin tänään lääkärissä, kuukauden kuuri kortisonia määrättiin. Tällä samalla lääkkeellä olo viimeksikin helpotti kun olin tällaisessa tilanteessa. - kortisoni
Vamma-astmaatikko? kirjoitti:
En käytä kumpiakaan. Ei ole ollut tarvetta.
Kävin tänään lääkärissä, kuukauden kuuri kortisonia määrättiin. Tällä samalla lääkkeellä olo viimeksikin helpotti kun olin tällaisessa tilanteessa.hyvä et sait oikeat lääkkeet! noi jatkuvat "keuhkoputkentulehdukset" on kai astmankaltaisia oireita ja hoitona pitäiskin käyttää hengitettäviä kortisoneja. hoitamattomana voi tulla astma ihan oikeesti.
tuli sitten testattua kun monta vuotta oon saanut vaan antibiootteja keuhkoputkentulehduksiin eikä lääkäri ole ikinä puhunutkaan astman mahdollisuudesta. nyt sitten puhkes astma oikein rajustikin ja tuskin tulen saamaan lääkitystä enää pois - kyllä se vielä helpottaa
kortisoni kirjoitti:
hyvä et sait oikeat lääkkeet! noi jatkuvat "keuhkoputkentulehdukset" on kai astmankaltaisia oireita ja hoitona pitäiskin käyttää hengitettäviä kortisoneja. hoitamattomana voi tulla astma ihan oikeesti.
tuli sitten testattua kun monta vuotta oon saanut vaan antibiootteja keuhkoputkentulehduksiin eikä lääkäri ole ikinä puhunutkaan astman mahdollisuudesta. nyt sitten puhkes astma oikein rajustikin ja tuskin tulen saamaan lääkitystä enää poisKortosoni-kuuri suun kautta lisänä on minut aina auttanut takaisin elämään. Pitää vaatia ja sanoa miten huono olo on. Seretide on mulle ollut hyvä. 8 kk meni ennen kuin olo parani.Mutta kyllä sinäkin toivut paremmaksi, sen lupaan, kun saat oikeat lääkkeet. Atrovent compilla lähti keuhkokivut.Joudun välttämään allergisoivia asioita kuten kokolattiamatot, tupakansavu,kylmä tuuli ja voimakkaat hajusteet.Voimia sinulle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1067492
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1045274Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163526Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p253471Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352544Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191866Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3531515Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961511Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311356Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?571330