roimasti ja siitä se on jatkunut hintojen nousu ja myös tukien ,kotimaan tuki on tällä hetkellä 1884 miljoonaa euroo ,tanskan kotimaan tuki on 124 miljoonaa € ,ruotsissa se on 424 miljoonaa € ,joten kumma kyllä jos tuet laskee tuotteen hintaa pitäis olla suomessa halvin ruoka mutta se on kallein koko euroopassa,.,,.,
euhun liityttäessä
tuottaja hinnat nousivat
12345
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Aloittaja puhuu taas asiaa, josta ei ole haisuakaan. Tuet on tarkoitettu korvaamaan tuottajahintojen laskusta johtuvia tulonmenetyksiä viljelijöille. Tukien merkitys ruuan hintaan on pieni johtuen siitä, että raaka-aineen osuus elintarvikken hinnassa on pieni ja pienenee edelleen.
Hmphf
maajusien tileille hyödyttämättä senttiäkään kuluttajaa joten ne vois aivan hyvin poistaa,.,.,
maksaa ruuasta paljon enemmän kaupan kassalla, ei se onnistu, sillä jäkevä kuluttaja haluaa tuetun ruuan ja sai sen taas viideksi vuodeksi eteenpäin.
maajussit on halunneet tuetun ruuan ja maajussien edustajat ei muut siksi on tärkeetä ajaa vastuuttomat tuet pois veronmaksajien kontalta ,.,.,
suorana maajusseille eivät laske hintoja ,alkutuotanonkin hinnat ovat 40 % yläkanttiin olis saatava alas ja tuet poistettava,.,.,
Maanviljelijät olivat suurin yhtenäinen ryhmä joka vastusti e-unioniin liittymistä. Yhtenä perusteena se ettei haluttu lähteä tukimenettelyyn. Kansalaisille myytiin ajatus eu:n hintoja alentavana automaattina mutta ei tuotu esiin tukimenettelyä kovin painokkaasti.Jos olette tyytymättömiä eu:n tuomiin tukiin älkää siittä maanviljelijöille valittako. Tällaiset toimintamallit te halusitte ja niillä pelimerkeillä pelataan mitä sääntöihin kuuluu.
kanasi kanalassa!
järkee ensinkään,.,.,
propakanta mene enää läpi.
nythän kepujen äänimääräkin rupee osottaan sen että tuet tulee poistuun,.,.,
törskien eläkkeitä 430000000€