Kokemäen käräjäoikeus päätti tänään, että kun henkilö on syyllistynyy yksityisyyden loukkaukseen niin hän ei voi samalla olla syyllistynyt kunnianloukkaukseen.
Käräjäoikeuden mukaan siis em. rikokset ovat toisensa poissulkevat.
Käräjäoikeuden mukaan siis em. rikokset ovat toisensa poissulkevat.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyseessä on lain konkurrenssi.
Esimerkki, jos varas rikkoo näyteikkunan ja varastaa syntyneestä aukosta vitriinissä olevan kultakellon, niin hän syyllistyy vain törkeään varkauteen, ei lisäksi vahingontekoon.
Kirjoitukseesi ei sisältynyt kysymystä, mutta kuvaamasi tilanne on tavallinen. Tietyt säännökset ovat sellaisia, että yhden soveltaminen sulkee toisen pois.
Yksityiselämää loukkaava tiedon levittäminen on tunnusmerkistöltään laajempi ja rangaistukseltaan ankarampi. Näin ollen kunnianloukkaus väistyy. Kummastakin ei tuomita.
Kun syyllistyy yksityiselämää loukkaavan tiedon levittämiseen niin kyllähän silti voi syyllistyä myös kunnianloukkaukseen.
Lähinnä tässä mietin asiaa mahdollisen valituksen kannalta. Kun on tuomittu yksityisyyden loukkaamisestaja jos asia menee siltä osin hoviin ja hovi toteaakin, että kyseessä on ollut kunnianloukkaus, josta siis ei ole tuomittu, eikä siihen ole haettu muutosta, niin jääkö rikollinen ilman tuomiota?