Joku aika sitten autoani joutui kolarin uhriksi.
Tuloksena oli, että nokka vääntyi hieman, edes airbagejä ei tarvittu.
Vastapuolen auto meni lunastukseen, ja keula hävisi. Se oli japanailainen auto, melkein uusi.
Voiko autojen turvallisuudessa olla näin paljon eroa, vaikka kaikki autothan kootaan nykään muovista, eikä edellispäivien rautapuskureja käytetä :)
Mainostetaanhan KIA:aa, ja muita pikkuautoja oikein turvallisiksi perheautoiksi.
(Tämän jälkeen käsitykseni muuttuu turvallisuudesta, kun koin asian itsekin, ilman mainosmiesten ylistystä)
- Ja nykyäään osat maksavat autoihin. AirBagien lataus, korin oikominen, ovat varaosiakin kalliimpia.
Pitänee ostaa seuraavakin auto 300-sarjaa, kun näyttää olevan turvallinen.
Tosin, saanko enää Chrysleriä, kun näyttää kaikki automerkit loppuvan..
Jopa Toyotalla on vaikeaa, muuallakin kuin kolarikestevyydessä.
Hauskaa kuinka auton vahingoittuminen harmittaa, vaikka oma - ja vastapuolen terveys säästyi täysin.
300m kolarissa
7
744
Vastaukset
- 300....
Siis autojen turvallisuuttahan verrataan saman koko ja painoluokan autoihin, ei kai kukaan oikeasti luule että turvallinen pieni auto on sama kuin turvallinen iso auto. Otetaanpa nyt esimerkiksi tuo Kia, jos olisit törmännyt yli 2000kg painavaan Sorento-maasturiin, olisi autosi pikkuisen erinäköinen kuin nyt, onneksi niin ei käynyt. Nyt törmäsit massaltaan selkeästi pienempään autoon, ja molemmat selvisitte onneksi vammoitta, kiitos ilmeisesti molempien autojen hyvän runkorakenteen.
- Iso usein turvallinen
Teillä taisi olla melkoinen ero autojen massoissa. Jos isompi törmää pienempään, on iso usein vahvemmilla, muttei aina. Nykyautoissa yritetään saada matkustamo pysymään muodossa ja sen ulkopuoliset osat ottamaan vastaan törmäysenergiaa mahdollisimman paljon, jolloin matkustajiin kohdistuvat voimat ovat pienemmät. Tämän johdosta oikein pahan näköiseksi keulasta mennyt auto saattaa olla matkustajille paljon turvallisempi, kuin vähillä vauriolilla selvinnyt.
Jos jokin osa korjauksessa vaihdetaan, onhan hyvä, että se on mahdollisimman paljon muodoltaan muuttunut ja näin ottanut paljon vastaan energiaa ja säästänyt matkustajia ja ehkä viereisiä osia.- törisit
Ihmiset todella luulevat että auto todella surkeaa tekoa kun menee läjää kolarissa.Autot todellakin suunniteltu näin toimimaan kuten edellä kirjoitit.
- kallis korjata
mitäs maksoi tuon 300:n oikominen entiseen loistoonsa ?
vaikka prosentteina uuden hinnasta, jos euroista ei kehtaa puhua.
kalliissa autossa pikkukurtut eivät vielä johda lunastukseen. halvassa lunastusraja tulee vastaan nopeasti.- verranhan
tuo maksaa, jos on fiksu ja pitää vakuutukset kunnossa.
Tietysti jos ajattelee säästöjä tuolta kantilta, niin kannattaa "pilata" elämänsä ja ajella vain halvoilla autoilla, kun ehkä kahdesti elämän aikana kolarointi on halvempaa. - kaskokorvaaeikiinnostamuu
verranhan kirjoitti:
tuo maksaa, jos on fiksu ja pitää vakuutukset kunnossa.
Tietysti jos ajattelee säästöjä tuolta kantilta, niin kannattaa "pilata" elämänsä ja ajella vain halvoilla autoilla, kun ehkä kahdesti elämän aikana kolarointi on halvempaa.sen kyllä ymmärsin että vakuutus maksaa.
eri asia onkin paljonko tuo vakuutusyhtiölle tuli maksamaan.
tuo vakuutusyhtiön maksama hinta olisi mahdollisesti johtanut lunastukseen, jos kysessä olisi ollut halvempi ( vaikka se japsi ) auto.
se että 300:nen ei mennyt lunastukseen, ei tarkoita ettei siihen olisi tullut vakavia ja kalliita vaurioita.
- volovo...
jossain brittien auto-ohjelmassa ajettii 940 volvo farkku ja renault modus vastakkain ja volvo meni ihan paskaksi. Moduksesta meni nokka tasaiseksi mutta ohjaamo säilyi ehjänä. Suurlujuusterästen käyttö on parantanut myös pikkuautojen turvallisuutta...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16912723
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1525446Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454750Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493689Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392778Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1201945Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1101696Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3651634Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1071533Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361471