Kotka Hikipediassa

Asko Karvinen

Naamailua kotkalaisten pyhistä arvoista.
http://hikipedia.info/wiki/Luokka:Kotka

hovinsaarella:)

Mistä naapureiden kanssa puhutaan (baarissa)?

"Nyt se Kaken kolmaskin poika sai linnatuomion."
"Vittu se on väärin. Mä meinaan että Kake on ... siis aivan helvetin hieno ihminen."
"On se, helvetin hieno."
"Muuten, oliko se Kake joka tappoi ekan muijansa?"
"Joo, mut se oli vahinko. Kake on helvetin hieno ihminen."

5

488

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juho Eerola

      Mukavaa että noita luetaan.

      • ja tykätään

        Perssuomalaiset
        Hikipedia
        Ohjattu sivulta Perussuomalaiset

        Perssuomalaiset (PS)
        Arsfinländarna

        Perustaminen    1995
        Puheenjohtaja    Timo Sonta
        Varapuheenjohtajat    Tony Halme
        Puoluesihteeri    Hannu Karpo
        Kansanedustajia    1 3 5
        Europuolue    Aggressive Populist party
        Euroedustajia    0
        Pää-äänenkannattaja    Kuulopuheet kapakan hämärässä
        Kotisivu    www.perssuomalaiset.fi

        Perssuomalaiset rp (aiempi nimi Perushumalaiset rp, ent. Lapuanliike) on suomalainen poliittinen puolue. Puoluetta johtaa kaikkien populistien isä, Timo Sonta ja hänen toverinaan eduskunnassa Pertti "Veltto" Virtanen, Pertti Onion, Pirkko Lerner-Ruohonen-Hattula-Koskinen-Turpeinen, Raimo Vistbacka.
        [muokkaa] Linja ja ohjelma

        Perssuomalaisten linjana oli pitkään, että yksi puolueen kolmesta kansanedustajasta riehuu minkä ehtii ja kaksi muuta yrittävät selvitellä hänen jälkiään miten parhaiten taitavat, mikä ei tietenkään ole kovin hyvin. Kun tuo ongelmallinen kolmannes sitten ryhtyi 44-vuotiaana yhteiskunnan elätiksi sekoiltuaan itsensä työkyvyttömäksi, linjaa on muutettu jonkin verran. Osin tämä johtuu myös puolueen ryhmäkoon kasvamisesta. Perssuomalaiset myöntävät avoimesti olevansa populisteja eli tarjoavansa naurettavan yksinkertaisia ratkaisuja monimutkaisiin ongelmiin. Tämä toimii, koska keskimääräinen perssuomalaisten äänestäjä ei ymmärrä edes sivulauseita, saati sitten monimutkaisia yhteiskunnallisia ongelmia. Puheenjohtaja Timo Soinin näkyvä irtisanoutuminen rasismista on aiheuttanut pahoja ongelmia puolueen kentällä. Useimmat kannattajat kuitenkin luottavat siihen, että rasismin vastustaminen on puolueelle ainoastaan keino käyttäytyä salonkikelpoisesti. Samaa ajattelevat myös vastustajat, joten ainoa, joka oikeasti kuvittelee perssuomalaisten vastustavan rasismia, lienee Timo Soini.

        Perssuomalaisten debattitaktiikkana on korvata muiden puolueiden esittelemä asiaosaaminen parilla verbaalisesti näppärällä lauseella, jonka apukoulunkin reputtanut (ja nimenomaisesti juuri hän, ks. perssuomalaisten äänestäjäprofiili) muistaa äänestyskopissa. Soini muistaa aina korostaa, että "vanhat puolueet" harjoittavat vain poliittista kähmintää, kun taas Perssuomalaiset on uusi ja energinen muutosvoima, olkoonkin, että tämä "uusi" puolue on perustettu jo vuonna 1959 nimellä Suomen Pientalonpoikien Puolue.

        Perssuomalaiset julistaa olevansa kansallismielinen ja EU-vastainen puolue, jonka tavoitteena on irrottaa Suomi Euroopan unionista. Tämän jälkeen Suomi on jälleen täydellisen itsenäinen. Sen jälkeen suomalaiset voivatkin elää pelkällä itsenäisyydellä ilman tarvetta kaupankäyntietuihin muiden mantereen valtioiden kanssa. Perssuomalaiset vaativat myös Suomen leikkaamista irti Euroopan kartoista. Lisäksi perssuomalaiset haluavat kääntää kelloja takaisin 50 vuotta, jotta Suomi erottuisi entistä enemmän omana überitsenäisenä alueenaan.


    • Tulevaisuudesta mallia

      Tony Halme
      Hikipedia

      Tony Halme (taiteilijanimeltään Ludvig Dorga) on yksi Suomen kaikkien aikojen huonoimpia jääkiekkomaalivahteja torjuntaprosentilla -29%. Hän toimi myöhemmin myös vapaapainijana, nyrkkeilijänä, paskana, ammattisotilaana ja poliittisena pellenä.

      Poliittinen ura

      Halme yritti päästä Perssuomalaisten edustajaksi, mutta ääniä ei herunut. Tämän jälkeen hän uhkasi palata jääkiekon pariin ja Halme sai yllättävän äänivyöryn vuoden 2005 eduskuntavaaleissa päästen Eduskuntaan. Viimeaikoina hän on kertonut lopettavansa poliittisen uransa ja kansa toivoo hartaasti, ettei Halme palaisi enää aktiiviseksi mestarijääkiekkoilijaksi.

      Halmeen mielestä Suomen narkomaanit ja sosiaalipummit pitäisi hävittää. Tästä hän muistutti vuonna 2003 aloittamalla itsestään, niukoin tuloksin.

      Eläke

      V. 2007 Tony Halme vetäytyi vaatimattomalle taiteilijaeläkkeelle, omisti elämänsä Osama bin Laden-nimiselle profeetalle ja muutti Lapinlahden olutluostariin käytyään ottamassa nokkaansa ensin pieniltä aasialaisilta miehiltä Thaimaassa.

      • lienee se

        että Eerola on hikipedian yksi aktiivisimmista kirjoittajista..


    • täyttä totta

      "Mitä Kymen Sanomista ei voi lukea

      (Koska sen lauluja laulat jonka leipää...)

      * Aatos Erkkoa kritisoivaa artikkelia
      * Kiihkeää hyökkäystä Helsingin Sanomien lähes monopolinomaista asemaa kohtaan
      * Kriittistä artikkelia Kymen Sanomien vakituisista yhteistyökumppaneista tai suurimmista mainostajista, kuten Kymenlaakson Sähkö, Kymen Puhelin, Kesko, Osuusliike Ympyrä tai Kymenlaakson ammattikorkeakoulu.
      .....
      Myöskään ei voi lukea sitä tosiasiaa, että laajakoskelle tulleet somalialiset ankkurilapset maksavat vuodessa (siis tuottavat kuluja veronmaksajille) n. 57 000 eeroa per ketale jo tässä vaiheessa. Ja suku on vasta matkalla uuteen ihmemaahan ja kultaiseen kaupunkiin, jonka demarivetoisen sosiaalitanttatoimen avustuksella taikaseinästä löytyy aina rahaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      179
      13494
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      158
      5483
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4920
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      149
      3709
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      40
      2843
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      128
      2042
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      119
      1783
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      372
      1697
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1560
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      137
      1515
    Aihe