rv 4 + vahingossa

alkoholia

Hei

Eipä yhtään taas huoleta. Täällä kirjoittaa sellainen tapaus, joka ei alkoholia käytä juuri lainkaan, mutta sopivasti sattui sitten lähtemään viihteelle sen harvan kerran ja tuli juotua about 5 siideriä. Lasta ei ollut suunnitelmissa. Kuitenkin tein pari viikkoa kuukautisten ollessa myöhässä positiivisen testin ja laskin, että kun olin viihtellä oli rv 4. Nyt sitten mietin kuumeisesti mitä vahinkoja olen voinut tietämättäni aiheuttaa. Vaikka lapsi on ns. vahinko (meillä oli ehkäisy käytössä, tämä oli aika ihme hedelmöittyminen), niin en ihan kevyin perustein halua aborttia tehdä, vaikka kaksi ihanaa lasta on jo entuudestaan. Eli näinkin voi käydä. Asiantuntijavastauksia lukeneena on sitä mieltä, ettei pitäisi olla hätää, toiset taas, ettei tiedä mikä määrä aiheuttaa ja missä vaiheessa.

5

936

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gssdsds

      istukka alkaa toimia n.rv6-7, sitä ennen alkio on omassa ruskiaispussissa, eli jos juo kun on ihan raskauden alussa ennen kuin tekee positiivisen testin niin se ei haittaa.

    • sellaista

      tuskin 5 siideriä tuossa vaiheessa raskautta on ehtinyt vammauttaa sikiötä. veikkaan että moni on kerennyt ryypätä kännit jos toisetkin olessaan ihan alussa raskaana. ja ennen kuin on tiennyt raskaudestaan..

    • teoriaa

      Epämuodostumien kannalta ajateltuna herkin vaihe on sikiöviikot 3–8 = 5.-10. raskausviikko (ts. viikot 4 0 - 9 6).

      Solubiologisesti sikiöviikon 2 alussa alkio uppoutuu kohdun limakalvoon ja amnionontelo ja ruskuiaspussi muodostuvat. Sikiöviikon 2 lopussa alkaa muodostua istukan verenkierto (ei ole tietenkään vielä valmis, vaan alkaa kehittyä). Tärkeimmät elimet alkavat muodostumaan sikiöviikosta 3 lähtien.

      Jos kuukautisista laskee niin teratogeeninen aika on 31–71 vrk edeltävistä kuukautisista. Eli jos kierto on 28 vrk, niin raskausviikosta 4 3 eteenpäin (tällöinhän on jo menkatkin myöhässä).

      • vetäistä..

        ihan kunnon perseet ennenkuin tajusin olevani raskaana,tuolloin oli viikkoja joku 5?
        lapsi on terve(syntynyt jo),eikä missään vaiheessa raskautta oo ollu huolta et toi kännäys olis vaikuttanu lapseen mitenkään..


    • ..................

      Että siinä vaiheessa kun ei näy vielä raskaustestissä plussaa toisin sanoen raskaus vaasta tuossa hedelmöittymisvaiheessa/aluillaan niin ei hätää. Itekkin join suurinpiirtein rv:lla 4 viimesen kerran suunnilleen saman verran siideriä ja kertonut olen tästä neuvolassakin ja ovat sanoneet että ei ole hätää kunhan ei sitte enää juo kun testi näyttää plussaa. En usko että tuolla nyt kauheita kehityshäiriöitä sait aikaan. Olisi varmaan mennyt kesken jos olisi tuossa vaiheessa päässyt alkiota tuhoamaan. Tosin tämä vain oma mielipiteeni eikä mitään kokemusta muuten asiasta ja oma vauvanikin vielä syntymättä mutta rakenteet ainakin pitäis olla kunnossa ja raskaus sujunut hyvin eikä vauvalla ole ollut hätää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      3
      2711
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2491
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2229
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1855
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1433
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1413
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      176
      1145
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1124
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1043
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      928
    Aihe