Kuinka selvitä reissusta ilman vatsatautia?
Olen lähdössä Egyptiin Hurghadaan viikon päästä. Olen kuullut, että vatsavaivat ovat olleet yleisiä Egyptiin matkanneilla. Kuinka voin siis yrittää välttää ne ja nauttia lomastani. Vesijohtovettä ei ainakaan pidä juoda, sen jo tiedän. Mutta onko muita vinkkejä? Onko jotain mitä ei pitäisi syödä? Tms.?
Kiitos paljon.
Olen lähdössä Egyptiin Hurghadaan viikon päästä. Olen kuullut, että vatsavaivat ovat olleet yleisiä Egyptiin matkanneilla. Kuinka voin siis yrittää välttää ne ja nauttia lomastani. Vesijohtovettä ei ainakaan pidä juoda, sen jo tiedän. Mutta onko muita vinkkejä? Onko jotain mitä ei pitäisi syödä? Tms.?
Kiitos paljon.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Lyhyet ohjeet, vaikka jossain määrin se on onnesta kiinni:
1. syö maitohappobakteereita
2. juo vain pullotettuja juomia (virvoitusjuomat, olut, viini jne.)
3. EI MISSSÄÄN NIMESSÄ JÄITÄ JUOMIIN!
4. Teetä voit yleensä juoda, vaikka pieni riski siinä on, jos vesi ei ole tarpeeksi kiehunut.
5. Jugurttipohjaisista kasteikkeista yms. saat maitohappobakteeria, ne ovat yleensä ok. Muuten kannattaa välttää tuoreruokia jossain määrin.
6. Pese kädet aina ennen ruokailua, jos vain mahdollista. Älä syö sormin, jos et pääse pesemään käsiä.
7. Jos vatsatauti iskee, mene apteekiin ja pyydä ripulilääkettä. Siellä on todella tehokkaat lääkkeet.
kohta 5. on taysin vaarin! Ala missaan nimessa syo maitotuotteita! esim. juustot ja jugurtit on juurikin niita, joissa kaiken maailman popot tykkaa asua...varsinkin jos ne on lampimia. Maitohappobakteereita saa mm. suomalaisista Acidophilus tuotteista, joita Egyptissa tuskin on.
Varsinkin jos menee noin lyhyelle matkalle pitaisi maitotuotteita valttaa.
Paska puhetta et jugurttia ei vois syödä! Siinhän on vatsalle hyviä bakteereja. olimme Thaimaassa parivuotta sitten ja ystäväni lapsi 10kk söi joka päivä jugurttia ja minkäänlaista vatsa vaivaa ei ollut koko reissulla.
Joo, juo vain pullotettua vettä ja ravintoloissa/baareissa drinkit ilman jäitä! Ja muista pestä kädet hyvin aina ennen kuin laitat mitään suuhun. Lisäks joillakin on auttanut kun on aloittanut n. viikkoa ennen matkaa maitohappobakteerikuurin, jotta vatsa saa vähän totutella erilaiseen bakteerikantaan. Itse olen tein sen, että joka ruokailun päälle olen ottanut esim. korkillisen konjakkia, vaikken konjakista muuten pidäkään. Mutta eipä pöpöt iskenyt. (Liekö pöpöt kanssani samaa mieltä että se litku on kertakaikkisen pahaa...)