Tilasin Englannista "Icom IC-M71" VHF radion. Speksien mukaan siinä ei ole L eikä K taajuuksia. Suomi versiossa ne taas näyttäisi olevan.
Pystyyköhän nämä L ja K taajuudet lisäämään tähän ulkomailta ostettuun härveliin?
L1 155,500 MHz
L2 155,525 MHz
L3 155,650 MHz
F1 155,625 MHz
F2 155,775 MHz
F3 155,825 MHz
VHF koodaus
12
1470
Vastaukset
- mutta laitteet vaaditaan
pystyy mutta saattaa vaatia kaapelin tietokoneeseen ja tietokoneeseen spesiaaliohjelman jota ei välttämättä ole helposti saatavilla
- oletko kysynyt myyjältä=
sellainen lisäys että jos laite on vasta tilattu niin soittamalla sinne myyjäliikkeeseen saattavat tehdä L kanavien ohjelmoinnin valmiiksi. Yleensä englantilaiset nettikaupat tekevät näin kunhan vaan muistaa pyytää. Joskus pyytävät pari kymppiä vaivanpalkkaa, joskus tekevät ilmaiseksi.
- homman odottaessa
Vie mieluummin huoltoon, jossa on koneet ja kaapelit valmiina. Ottavat ohjelmoinnista ehkä pari-kolme kymppiä, joten säästöä jää vielä valtavasti Suomesta ostamiseen verrattuna. Itsellekin kävi tuo moka, etten arvannut että tilatessa pyytämällä olisi saanut ilmaiseksi.
L-kanavat eivät ole mitenkään välttämättömiä, mutta jos joskus rupattelen jonninjoutavia huviasioita, niin käytän mieluummin noita L kanavia. On vähän rennompi fiilis, kun ei ole häiritsemässä niiden "oikeiden" kanavien liikennettä. Saahan niitä oikeitakin kanavia käyttää huviveneetkin, mutta itse en viitsisi niillä liikennöidä ellei ole jotain oikeaa merenkulullista asiaa puhuttavana. homman odottaessa kirjoitti:
Vie mieluummin huoltoon, jossa on koneet ja kaapelit valmiina. Ottavat ohjelmoinnista ehkä pari-kolme kymppiä, joten säästöä jää vielä valtavasti Suomesta ostamiseen verrattuna. Itsellekin kävi tuo moka, etten arvannut että tilatessa pyytämällä olisi saanut ilmaiseksi.
L-kanavat eivät ole mitenkään välttämättömiä, mutta jos joskus rupattelen jonninjoutavia huviasioita, niin käytän mieluummin noita L kanavia. On vähän rennompi fiilis, kun ei ole häiritsemässä niiden "oikeiden" kanavien liikennettä. Saahan niitä oikeitakin kanavia käyttää huviveneetkin, mutta itse en viitsisi niillä liikennöidä ellei ole jotain oikeaa merenkulullista asiaa puhuttavana.Kuitenkin L.kanavat se ensisijainen kanava huvialuksilla!! Saaneeko vaan lupaa noille tuontiversioille? L kanavat ymmärtääkseni oltava luvankin takia.
Miten lienee?
- Pihistelijä
Säästit varmaan monta ekeä, kun tilasit ulkomailta, toivottavasti et saa laitetta koskaan toimimaan
- ole ilkeä
Näin EU alueilla ollaan yhteistä talousaluetta, joten ei pitäs tahallaan olla ilkeä ja vinoilla noin vain. Sitä voi itselleenkin aika paljon, jos haluaa, niin ei tarvitse käyttäytyä huonosti.
- JRxxx
..."saa toimimaan"? Laitehan toimii ihan hyvin myös ilman L- ja K-kanavia.
- Reiska .... -
Säästö 150€.
- koodataan
Tämä on valitettavasti jäkiviisautta, mutta ne kanavat olisi saanut koodautettua tilatessa. Näin ainakin itsellani muutamalla muulla UK:sta tilanneella.
- VHFRadio
Ei niitä L kanavia tarvita. Olen ostannut radion Suomesta ja siinä ei niitä ollut.
- L-kanavista....
L-huvivenekanavien käyttölupakin koskee vain Suomen ja Ruotsin merialuetta. Muualla ne eivät ole huviliikenteen käytössä. Eikä matkapuhelin ole parempi väline rupatteluun kuin VHF:n huvivenekanavat? Lyhyet asiaviestit voi välittää muilla VHF kanavilla.
L-kanavat voi tietenkin tilata laitetta ostaessa.
Sen verran hintaeroa engl. kauppojen hyväksi näyttäisi olevan, että kiinteän VHF:n suomalaisfirman hinnalla voi brittikaupasta saada sekä kiinteän että kannettavan VHF:n. Jälkimmäinen on hyvä mm. satamaliikenteessä (tavallista Itämeren ulkopuolella, jossa satamakapteeni antaa toimintaohjeet VHF:llä). - minor700
L-kanavista.... kirjoitti:
L-huvivenekanavien käyttölupakin koskee vain Suomen ja Ruotsin merialuetta. Muualla ne eivät ole huviliikenteen käytössä. Eikä matkapuhelin ole parempi väline rupatteluun kuin VHF:n huvivenekanavat? Lyhyet asiaviestit voi välittää muilla VHF kanavilla.
L-kanavat voi tietenkin tilata laitetta ostaessa.
Sen verran hintaeroa engl. kauppojen hyväksi näyttäisi olevan, että kiinteän VHF:n suomalaisfirman hinnalla voi brittikaupasta saada sekä kiinteän että kannettavan VHF:n. Jälkimmäinen on hyvä mm. satamaliikenteessä (tavallista Itämeren ulkopuolella, jossa satamakapteeni antaa toimintaohjeet VHF:llä).VHF ilman L-kanavia,ei niitä oikeastaan tarvita, minä en ole moneen vuoteen kuunnellut L 2,kunhan kan 16 on kuuntelulla se riittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie3626515Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta744224Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom433594Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava1363518Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole953494Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut2453453Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll933225Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin1042753Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html2242505Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a122335