Mulla on semmoinen ongelma, että olen alkanut jännittää sosiaalisia tilanteita..tähän jännittämiseen reagoi vahvasti mun maha ja suolisto.
Olen 20v tyttö ja tämä jännittäminen häiritsee opiskelua.Pelkästään tunneilla oleminen jännittää ja kun jännitän jännittämistä, menee maha sekaisin ja joudun ravaamaan vessassa. Saatan myös jännittää ystävienikin seurassa, jos olen selvinpäin..
Oisiko kellään neuvoja? Tiettyä ruokavaliota tai lääkettä?
Maha reagoi..
8
1220
Vastaukset
- ensihätään
Käy terv.keskuksesta hakemassa lääkettä.Kerro nuo
oireet,apua löytyy. - näitä...
Maitohappobakteerit
Entzymer
Kannattaa ruokavaliossa tarkkailla mikä sinulle sopii jne. Kahvi tai vastaavanlaiset aineet ei liene parhaita. Maitotuotteet/maitolaktoosi-intoleranssi ja keliakiakin voivat aiheuttaa tuon tyyppisiä oireita.. Tai joissakin tapauksissa noiden tuotteiden vähentäminen auttaa.
Jos ongelmat tulevat vain pelosta/jännityksestä niin ehkä jonkinlaiset psykologi ym. käynnit voivat myös olla avuksi (jos kyse ei ole pelkästään esim. vatsaongelmista). - tällaisia
Kokeile Sinaire Forte-nimistä valmistetta.
- samassa vaivassa
Librax-lääke, otan sitä vain tarvittaessa
- xxx..
Myös kahvi tuntuu vatsassa, jos juo useita kuppeja.
Jos vatsassa on outoja tunteita, pitää juoda runsaasti vettä. Vesi laimentaa vahvoja happoja vatsassa. Saattaa olla, että rasvaiset ruuat, aiheuttavat tunteita vatsassa. Kasvisruoka on hyvää vatsassa, eikä närästele.
Kyllä se vesi taitaa olla paras lääke. - 123
Onneksi en ole yksin..
Itselläni on erittäin herkkä vatsa ja saattaa mennä sekaisin milloin vain. :( Siksi sosiaaliset tilanteet ahdistavat. Joissakin paikoissa ei edes ole vessaa ja alan hikoilla jännityksestä.
Ja nimenomaan... selvinpäin sitä jännittää eniten. Esim baarissa ei ole mitään ongelmaa sillä alkoholi rentouttaa.
Maitohappobakteereja olen syönyt mutta eivät ne auta itse jännitykseen. - näin on
anti stress auttaa ainakin minulla!!
- anders k
Löysin puolivahingossa hyvän keinon keinon herkän vatsan oireiluun. Kas kun vatsani oireilee tressitilanteisiin löysällä... tehän tiedätte...
Ennen nukkumaan menoa veistelen vahvasta kermajuustosta siivuja. ja sama aamulla tyhjään vatsaan - ja ehdin hyvin aamulla pytylle.
Olen norm. painoinen, eikä tuo huima 32% juustonsyönti tuota ylipainoa, mutta juustoja löytyy vähempikalorisinakin. Tuo keino toimii ainakin minulla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1087070
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h945183Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1143443Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333342Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352484Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191826Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961461Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3391412Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311316- 481084