Mitenköhän on mahdollista,että lentojen hinnat vain nousee talouden taantumasta ja polttoaineen hinnanlaskusta huolimatta.Vai olenko väärässä?Ainakin kun olen suunitellut ensikesälle lomamatkaa Espanjaan,niin lentojen hinnat ovat selkeesti nousseet kun vertaan viime-ja toissakesään.Vai sainkohan silloin sattumalta lennot tosi edullisesti...Taitaa jäädä reissu tekemättä ensikesänä.
Lentojen hinnat
j.vi
10658
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
En muista koskaan olleen näin herkullinen tilanne! Lentoja kaukomaille laatuyhtiöillä on saanut niin edullisesti että on "täytynyt" ostaa jo useammat liput. Etelä-Afrikka, Venezuela ja Hong Kong, kolme maanosaa alle 400 eur/piletti.
Euroopassa on onneksi halpalentoyhtiöt. Itse olen ostanut pari viikkoa sitten lennot Espanjaan seuraavasti: Tampere - Bremen 10 euroa, Bremen - Palma de Mallorca 10 euroa (sis. verot). Paluumatka maksoi saman verran. Ei todellakaan kallis matka.
unohdit kulut sun halvoista lennoistas....
;)
Ettekö seuraa uutisointia? Lentojen hinnat on alamäessä (matkustajamäärien mukana) Kilpailu kristyy entisestään ja hyödyn saa matkustaja yhä edullisempien tarjousten muodossa. Ainakin oikeilla yhtiöillä.
Eikös Raikulla menty ennen 0,01 eurolla? Halpiksethan eniten kokonaishintojaan on hilanneet ylös piilotettujen kulujen myötä kun kaikki maksaa erikseen. Vai mennäänkö sinne Epsanjaan nykyään pelkällä käsilaukulla?
Raikulla saa käsimatkatavaroihin ottaa 10kg. Kyllä 10 kilon trolley per matkustaja riittää hyvin, jos kesällä on menossa Espanjaan rantalomalle.
Nykyinen taloudellinen tilanne on myös laskenut lentojen hintoja.Itse matkustan aktiivisesti lomamatkoja tehden joka kuukausi ja voin todeta,että internet on välttämätön apuväline matkoja suunnitellessa.Lentobusineksessa/matkailubusineksessa on nykyään todella kova kilpailu ja ainakin itse olen matkustellut ympäriinsä aivan loistavan edullisin hinnoin.Pitää vaan itsekkin osata kilpailuttaa,tutkia ja suunnitella hyvin eikä vain ostaa sitä mitä tarjotaan ja joku vetää rahat välistä.Jokunen aika sitten kävin esim Etelä-Afrikassa jonne lensin Helsingistä Istanbulin kautta business luokassa hintaan 780€ menopaluu.Eli kun siinä oli 4 lentoa business luokassa niin eipä ollut kallista todellakaan :-) Kohta lähdössä Kiinaan ja edullisesti sinnekkin sekä loistohotelli edulliseen hintaan.Hotellien suhteen kannattaa lähestyä hotellia itse emaililla.Monta kertaa he tarjoavat hyvinkin edullisia hintoja.Tietysti se vaati sen,että OSAA KILPAILUTTAA! -Se nyt vaan on TYHMÄÄ maksaa LIIKAA!
Millä yhtiöillä lensit/lennät?
Oisko turkkilaisilta saanut halpoja lippuja? Myyntikikat varmaan olleet tarpeen tuon Amsterdamin mahalaskun jälkeen, olisko ollut firman neljästoista kuolleita vaatinut rysäys..
Hieno juttu, että hinnat nousevat. Näin lentoyhtiöt eivät mene konkurssiin, ja minäkin voin lentää!
Muistan jo vuosia sitten lukeneeni alan artikkelin jossa arvioitiin että Euroopassa on jossain vaiheessa jäljellä enää muutama lentoyhtiö joihin muut on sulautettu elleivät ole kuihtuneet pois.
Pudotuspeli on käynnissä ja itse ostan hyvillä mielin sen tuottamia "hedelmiä" :-)