elikkä mietin seuraavanlaista; Omistan Carina E 2.0 vm 93 ja haluaisin tietää kuinka pitkään laturi kyseisessä mallissa oikein kestää eli meinaan esim. hiiliä. Autolla ajettu 390000tkm ja edelleen alkuperäinen laturi, kannattaskohan tarkistaa tai vaihtaa peräti uuteen? Latausongelmia ei ole ja työntää kaikki sähkölaitteet päällä 14,1 V mutta silti epäilyttää, en haluaisi että hajoaa matkan aikana.. Vinkkejä? Kokemuksia? Kiitos vastauksista etukäteen!
laturista..
3
471
Vastaukset
- mielipiteitä...
Jos se pelaa hyvin niin kannattaako sille sitten tehdä mitään. Jos kumminkin epäilyttää niin en rupeaisi tuon ikäiseen laturiin vaihtelemaan hiiliä sieltä kun voi olla muutakin hajoomassa. Diodeja? Ostaisin kunnostetun laturin, maksaa noin 100€, tai hakisin romiksesta laturin maksaa noin 50€. Tämmöinen remotti tehty tunnissa ja on helppo.
- Skodisti
Miksi hakea romikselta saattaa olla huonompi kuin
käytössä oleva,jos kunto epäilyttää tarkista tai tarkistuta ja sen perusteella korjauta tai hanki uusi. - pitää..
Skodisti kirjoitti:
Miksi hakea romikselta saattaa olla huonompi kuin
käytössä oleva,jos kunto epäilyttää tarkista tai tarkistuta ja sen perusteella korjauta tai hanki uusi.selvittää mistä on. esim kolariautoista saa aivan hyviä tai muuten näkee että juuri kunnostettu. Vakuutusyhtiön ja muillakin romiksilla on takuu myymiinsä osiinsa voi vaihtaa, jos ei hyvä. Tarkastettuja ne yleensä on. Eihän sitä kannata tarkistuttaa saati kunnostaa kun tulee kalliimmaksi kuin kunnostettu laturi. Esim diodisillat maksaa tarvikeosina noin 40-60€. Työt päälle.
Itsellä harraste autona Mazda323F johon hain romikselta laturin. Oli kunnostettu laturi maksoi 40€ kun yksistään hiilien ja diodisiltojen ostaminen olisi maksanut 60 €. Ei mitään järkeä ruveta turamaan ja hajottamaan vanhaa laturia paitsi jos harrastus mielessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.2455937Näin asia on
Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k304354Taas varoitusta lumesta ja jäästä
Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,212500Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E3112279Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast481461Örebro kuolleet lisääntyy.
Nyt n, 10. Mitähän vielä. Haavoittuneet?. Kuka on ampuja, salaisuus.1741364Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?
Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?1611339Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin1331257- 351034
- 172986