Mä olen epäillyt jo jonkin aikaa raskautta. Alkuraskauden merkit täsmäävät aika hyvin (mm. nenästä vuotaa verta, jatkuva jano ja vessahätä, makutottumusten muutokset, rinnoista tihkuu kirkasta nestettä). Mitään muita merkkejä raskauden olemassaolosta ei sitten olekaan (viimeisimmät menkat tuli normaalisti). Ehkäisystä olen huolehtinut (käytän pillereitä).
Kaksi testiä olen tehnyt – toisen lääkärissä, toisen kotona – ja molempien tulos on ollut heikko positiivinen ( -merkki, jonka pystyviiva on erittäin haalea). Olen tuloksesta hieman ymmälläni, mutta voisiko tuo selittyä mahd. sillä, että raskaus on niin aluillaan??
En ole henkisesti valmis lapsen saamiseen, kasvattamiseen tai toisesta ihmisestä vastuunottamiseen. Liian paljon asioita näin nuorelle ihmiselle (18).
Abortti siintää mielessä, mutta pelkään sitä, mitä se tuo tullessaan (esim. mahd. katumus).
Kaksi testiä olen tehnyt – toisen lääkärissä, toisen kotona – ja molempien tulos on ollut heikko positiivinen ( -merkki, jonka pystyviiva on erittäin haalea). Olen tuloksesta hieman ymmälläni, mutta voisiko tuo selittyä mahd. sillä, että raskaus on niin aluillaan??
En ole henkisesti valmis lapsen saamiseen, kasvattamiseen tai toisesta ihmisestä vastuunottamiseen. Liian paljon asioita näin nuorelle ihmiselle (18).
Abortti siintää mielessä, mutta pelkään sitä, mitä se tuo tullessaan (esim. mahd. katumus).
Vastaukset 17
Vanhimmat
Käyppä hyvä lapsonen lääkärissä ultrassa, niin saat selvyyden oletko tosijaankin raskaana. Äläkä ole huollissasi vastuunottamisesta, kasvattamisesta lapsensuhteen (mikäli päätät pitää lapsen). Ne taidot kyllä oppii lapsen kasvun mukana(kokemusta on). Ota nyt rauhallisesti ja mieti tilannetta tarkoin älä tee mitään hätiköitysti. Ehkä näin on tarkoitettu.
Voimia tulevaan päätökseen.
... on tarkoitettu. Toivon ainakin lujasti, että tämä ei ole mitenkään tarkoitettu juttu, sillä hullu olisi se, joka antaisi mieleltään epävakaalle lapsen. Lapselle tuskin tekee hyvää saada äiti, joka ei osaa kunnolla edes itsestään huolehtia :(
Voipi olla muutakin kuin raskaus, vaikkapa hormoonihäiriö. Samanlaisia oireita oli minullakin joskus ja olin jopa näkevinäni ne viivat siinä testissä... aivan hento viiva kun tulee aina siihen mihin oikea viiva ilmestyy. Tee testi terveyskeskuksessa niin tiedät miten asia on.
koska ne testit ovat niin herkkiä,että pienikin määrä raskaushormonia riittää näyttämään !
Minulla on kaksi testiä näyttänyt plussaa enkä ole ollut raskaana! Ja kun täällä joskus oli tuosta väärästä postiivisesta puhetta, monella oli samoja kokemuksia. Varsinkin jos pillereitä syöt, hormoonit on hiukka erilaiset.
...mutta hormoni kirjoitetaan vain kahdella oolla, ei kolmella (hormooni)...
tässä sulle sani osoite, rekisteröidy www.nuoretaidit.net tai kirjoita avoimelle..Saat tukea ja kokemuksia.
...ilmeni minulla yli vuosi sitten kahteen otteeseen. Enpä kuitenkaan raskaana ollut (tai sitten tuli huomaamaton keskenmeno). Nyt kuitenkin on enemmänkin raskauteen viittaavia oireita kuin hento -merkki.
Luultavasti olet ollut raskaana, mutta ovat menneet kesken. Nykyiset testit ovat niin tehokkaat, että näyttävät raskauden jo niin alkuvaiheessa, että luonnollinen karsinta = spontaani keskenmeno ehtii tuhota elinkelvottomat alkiot. Ihan normaalia luonnon toimintaa.
selvitä nyt pikimmiten ensin ootko raskaana vai et. mitä lääkäri sanoi kun kysyit testi tuloksesta? miten jatkot? lääkärisi kyllä ohjaa mitä pitää tehdä. uusi testi vai tarkistettava tilanne ultralla?? nyt ei oo kun kaks vaihtoehtoo- joko ei raskaana tai raskaana. kun tulos selviää, sitten päätökset. abortti voidaan tehdä alkuraskaudessa ( 7 viikkoo) sairaalassa annetavilla pillereillä, toimenpiteellisenä 12 ras.viikkoon mennessä nukutuksessa. jos oot raskaana, ja haluat vauvelin- ota yhteys äitiysneuvolaan ja tietty lopeta heti e-pillereiden syönti.
Olen jatkanut pillereiden syöntiä normaalisti. Ehkä olen hullu tai sitten en, mutta lasta ei tälle naiselle tällä mielenterveydellä tule. Lapsellekin vaarallista saada mieleltään epävakaa ja hädin tuskin itsestään huolehtimaan kykenevä äiti.
Toinen lääkärikäynti oli tänään. Edelleen se sama 'heikko positiivinen'.
Taidat huijata, sillä kai ne tekisivät sinulle tarkan verikokeen ja ultran raskauden varmistamiseksi! Epäselviä tuloksia ei tule jos tutkitaan oikein.
joo, ei lääkäri jätä asiakasta epätietoisuuteen. sulle varmaan tehty tän'ään hoitosuunnitelma , miten jatkossa edetään ja saat asiaan varmuuden.
ei tähän maahan kenenkään ole pakko lapsia tehdä...
...huijaa. Epäselviä tuloksia tuli molemmista 'perustesteistä' ja verikokeeseen on tarkoitus huomenaamulla mennä.
raskaustesti tehdään joko apteekista ostettavilla testeillä ja siinä tapauksessa virtsasta. toinen mahdollisuus on käydä laboratoriokokeissa ja silloin otetaan verinäyte, josta tutkitaan hormoonipitoisuus. luulis tuloksen olevan varma.
ja jos vielä epäselvää, ultraääni antaa varmuuden.
lääkärisi on tämän varmaan selittänyt.
asia selviää sulle huomenna. lab.kokeen tulokset joutuvat pian.
Testi tehtiin ihan paikallisessa terveyskeskuksessa ja virtsasta. Laboratoriokokeeseen on siis huomenna aika.
entäs jos se on vale raskaus. semmonenkin on olemasssa.