säästövinkit

kipa

säästän tekemällä itse ruuat ja vältän kaikenlaistab tuhlaamista

3

919

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maija meikäläinen

      kun en laita itse ruokaa, olen yksineläjä ja käyn valmiilla sapuskoilla arkisin. Lounas maksaa 6e ja siihen kuuluu leivät, maidot, salaatti ja jälkiruoka. Viikonloppuisin laitan itse ruuan ja silloin kuluu rahaa enempi, sillä olen tarkka siitä että syön monipuolista ruokaa.

    • Hauskan pitäjä

      Itse olen kanssa tarkka rahoista paitsi ,kun poikien kanssa lähdetään jonnekkin reissuun niin ei olla köyhiä eikä kipeitä.

      Tallinnan reissun hinta on aina 800-1200€ (käymme siellä n.3 kertaa vuodessa) ja korkeintaan yksi yö siellä.

      Toki tuon viinat ja viinit lapsille karkit ja krääsät juustoa ja makkaraa ,mut kyllähän se vähän aina morkkikseen vetää kun pistää markkoina yli 6000 vuorokauteen sileeksi.

      Mut se on aina sama laulu viinaa koneeseen ja mopo lähtee käsistä ja tietysti kun kamut on just et nyt antaa palaa niin näinhän sitä sit mennään ,mut täytyy myöntää hauskaa on ja vaarallisia tilanteita.Se auttaa kestämää tätä elämää ja purkaa stressiä toki hieman kallista ,mut elämä on.

      Toki heitämme muitakin reissuja ja aina sitä rahaa palaa ihan kiitettävästi.
      Onneks muijan kanssa selviää reissuista halvemmalla.

      • E l ä m ä

        Hienoo kun sen oivaltaa.

        Kivaa säästää ja kuolla johonkin syöpään tai onnettomuuteen.

        Parhaat tapaukset on kuin nämä sairaat säästää:

        Mummeli ei raaskinut syödä eikä ostaa alushousuja vaan parsi niitä ja kuoltuaan jäi kaupungille 3 osaketta helsingistä ja miljoona markkaa..Kannattaa säästää.

        Kun toikin ois pistänyt palamaan niin ois saanu moni töitä noilla rahoilla >> Nyt ne meni kaupungin hallituksen jäsenten ulkomaan matkoihin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kaunis ihminen parempaa kohtelua?

      Onko kauniin ihmisen elämä "helpompaa" kuin tavallisen näköisen ihmisen? Olen kuullut väittämän, että kaunis ihminen saa
      Sinkut
      164
      4537
    2. Ei ole kyllä mennyt

      Kovin hyvin kun alussa pieni sekoaminen hänestä 😏
      Ikävä
      12
      3126
    3. En rehellisesti usko et oisit

      Sekuntiakaan oikeasti mua kaivannut. Tai edes miettinyt miten mulla menee. Jotenkin todennäköisesti hyödyt tästäkin jos
      Ikävä
      40
      2173
    4. Näin sinusta taas unta!

      Unessa olin pakahtuneesti rakastunut sinuun. Olimme vanhassa talossa jossa oli yläkerran huoneissa pyöreät ikkunat. Pöly
      Ikävä
      26
      1934
    5. Paljonko aikaa on kulunut siitä kun viimeksi tapasit hänet?

      Päiviä? Viikkoja? Kuukausia? Vuosia?
      Ikävä
      46
      1862
    6. Se oli siinä sitten

      Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on määrännyt kaiken maan Ukrainalle toimittaman sotilaallisen tuen tauolle, kertoo
      NATO
      660
      1796
    7. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää?
      Ikävä
      110
      1719
    8. Olet muutenkin tyhmä

      Ja käyttäydyt epäasiallisesti siinä työssäsi.
      Ikävä
      134
      1681
    9. Ajelen varmaan siellä suunnalla

      taas yöllä, vahingossa käyn sun pihalla. 😏 m
      Ikävä
      45
      1455
    10. En muuttaisi sinusta mitään

      Ensin olit etäinen ja yritin pysyä tutkan alapuolella. Mutta ei silmiltäsi jää mitään huomaamatta, kuten minulla ei kuul
      Ikävä
      10
      1401
    Aihe