säästövinkit

kipa

säästän tekemällä itse ruuat ja vältän kaikenlaistab tuhlaamista

3

968

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maija meikäläinen

      kun en laita itse ruokaa, olen yksineläjä ja käyn valmiilla sapuskoilla arkisin. Lounas maksaa 6e ja siihen kuuluu leivät, maidot, salaatti ja jälkiruoka. Viikonloppuisin laitan itse ruuan ja silloin kuluu rahaa enempi, sillä olen tarkka siitä että syön monipuolista ruokaa.

    • Hauskan pitäjä

      Itse olen kanssa tarkka rahoista paitsi ,kun poikien kanssa lähdetään jonnekkin reissuun niin ei olla köyhiä eikä kipeitä.

      Tallinnan reissun hinta on aina 800-1200€ (käymme siellä n.3 kertaa vuodessa) ja korkeintaan yksi yö siellä.

      Toki tuon viinat ja viinit lapsille karkit ja krääsät juustoa ja makkaraa ,mut kyllähän se vähän aina morkkikseen vetää kun pistää markkoina yli 6000 vuorokauteen sileeksi.

      Mut se on aina sama laulu viinaa koneeseen ja mopo lähtee käsistä ja tietysti kun kamut on just et nyt antaa palaa niin näinhän sitä sit mennään ,mut täytyy myöntää hauskaa on ja vaarallisia tilanteita.Se auttaa kestämää tätä elämää ja purkaa stressiä toki hieman kallista ,mut elämä on.

      Toki heitämme muitakin reissuja ja aina sitä rahaa palaa ihan kiitettävästi.
      Onneks muijan kanssa selviää reissuista halvemmalla.

      • E l ä m ä

        Hienoo kun sen oivaltaa.

        Kivaa säästää ja kuolla johonkin syöpään tai onnettomuuteen.

        Parhaat tapaukset on kuin nämä sairaat säästää:

        Mummeli ei raaskinut syödä eikä ostaa alushousuja vaan parsi niitä ja kuoltuaan jäi kaupungille 3 osaketta helsingistä ja miljoona markkaa..Kannattaa säästää.

        Kun toikin ois pistänyt palamaan niin ois saanu moni töitä noilla rahoilla >> Nyt ne meni kaupungin hallituksen jäsenten ulkomaan matkoihin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      101
      6299
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      81
      4859
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      101
      3122
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      30
      2952
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2175
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1566
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      337
      1131
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      92
      1130
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1046
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      824
    Aihe