Harkitsen vakavasti pienen (330 neliötä) tontin ostamista näppärän sijaintinsa vuoksi. Siihen pystytettäisiin sitten pikkuinen talo eli 60 neliötä alakertaan ja lisää toiseen. Asiantuntija kuitenkin varoitteli että pienen tontin rakentaminen on kallista kun maata pitää kuljetella edestakaisin yms. Mietin kuitenkin että voiko se näinkin pienen talon kohdalla olla niin kallista. Savea on muutama metri eli talo pitäisi paaluttaa. Sitten tietysti soranajot yms. mutta tarvitaanhan niitä isommallekin tontille/rakennukselle. Aputilana voisi ehkäpä toimia 100 neliön tonttiin "kuuluva" alue, joka on kuitenkin kaupungin omistava kaistale. Päätös tarjouksen jättämisestä pitäisi tehdä pian eli mielelläni ottaisin vastaan ajatuksia siitä onko rakentaminen todellakin niin kallista. Kiitos paljon!
Pienen tontin rakennuttaminen kallista?
7
493
Vastaukset
- tontille niin
hirvittävästi kalliimpaa ole. Ainoa mikä tosiaan maksaa lisää on tuo maan kuljettaminen. Kannattaa vähän kysellä minne sitä voisi sieltä kuskata ja mistä voisi kuskata maata tilalle (maatöissä kun se kuljettaminen on oikeastaan kalleinta)
Itse rakennusvaiheessa ei mielestäni ole mitään sen hankalampaa. Tottakai vähän joutuu miettimään ettei voi kaikkea tilata tontille kerralla mutta eihän se usein muutenkaan kannata.
Itse talosta sanoisin kuitenkin, että suhteessa suuremman neliöhinnan saat varata noinkin pieneen ja korkeaan taloon kun isompaan ja matalampaan. Eli se perus 1500/m2 ei välttämättä ihan sen talon koon ja muodon takia riitä. - vaihtoehto indo
http://www.indohouse.fi/
voisiko tontille tuoda valmiin talon ? mahtuuko rekalla paikalle ?
noin pieni talo kannattaa tilata valmiina perustuksineen ja nostaa paikalleen, silloin on helppo tehdä myös maatyöt - lkjlkj
500 neliöinen tontti
Parhaiten selviät jos ostat ns. avaimetkäteen talon. Toisaalta jos ostat talopaketin, niin kannattaa harkita valmiit seinäelementit omaavaa taloa eli ei pre-cut. Jos, taas kivitalo niin tee sopimus rautakaupan kassa kaikista kivistä ja siitä, että tuovat kiviä pikkuhiljaa tontille.
Itse tein sen virheen siinä etten teettänyt maatöitä heti valmiiksi asti. - Rauno Kangas
...hirveesti kalliimmaksi tule, mutta edellyttää hieman tavanomaista tarkempaa logistiikkaa, kun tontilla ei ole varastointitilaa liikaa.
- apuava
Suurkiitos kaikista vastauksistanne! Mielenrauhaahan tämä tuo ja vahvisti sen minkä itsekin jo arvelin. Pitääpä käydä katsomassa tuo valmistalolinkki. Onkohan teillä mielessä muita vaihtoehtoja mittoihin teetettävistä valmistaloista (lähinnä niin että maksimineliömäärä saadaan hyödynnettyä mahdollisimman hyvin)?
- Rauno Kangas
apuava kirjoitti:
Suurkiitos kaikista vastauksistanne! Mielenrauhaahan tämä tuo ja vahvisti sen minkä itsekin jo arvelin. Pitääpä käydä katsomassa tuo valmistalolinkki. Onkohan teillä mielessä muita vaihtoehtoja mittoihin teetettävistä valmistaloista (lähinnä niin että maksimineliömäärä saadaan hyödynnettyä mahdollisimman hyvin)?
...tontin asettama haaste on kuitenkin varsin selkeä, eikä Teijo-konseptissa ole oikein vastausta siihe, sillä:
1) talon pitää olla täysikorkea kaksikerroksinen ja sellaiste kustaaminen kokonaisena ei taida toimia edes Teijon-kalustolla/osaamisella
2) ja usemmiten sen yläkerran ikkunoiden pitää aueta takapiehalle ja tielle - ei suinkaan päätyihin, sillä siellä on seimmiten naapuri - ja sekin hyvin lähellä.
Moduulitalot voisivat tulla kysymykseen, mutta onko heilläkään oikein selkeätä valmista ratkaisua - en tiedä.
Muutamassa "pieni tontti" projektissa olen suunnittelijana ollut mukana ja tulokset ovat poikkeuksetta olleet "noppataloja" joissa lisäksi on saatava aikaiseksi ikkunattomia seiniä, jotta voidaan:
1) rakentaa lähelle naapuria ilman, että
2) naapurin piharauha häiriytyy
Hakusanana voisi googlettaa "tiivis matala" sanaparia eri muodoissaan - se on nykyisin muotia.
Laiton nähtäväksi muutaman kuvan siitä, miten ahtaaksi menee, kun taloa kohti on maata alle 350 m2.
Kuvassa 1 ja 2 jo toteutunut kohde. Kuva 1 suunnitteluvaiheessa takaa päin ja kuvassa 2 etupihan puoli rakentamisen jälkeen. Kuvassa 2 näkyvä pihatie kuuluu tonttiin, joten ilman tuota tietä maata on suuruusluokkaa se 300 m2/talo:
http://www.taloapu.fi/kuvat/tiivis_1.jpg
http://www.taloapu.fi/kuvat/tiivis_2.jpg
Kuvassa 3 ainakin toistaiseksi toteutumaton hanke, jossa muistaakseni 330 m2/talo
http://www.taloapu.fi/kuvat/tiivis_3.jpg
Kerrosala noissa taloissa likimain se, mitä teilläkin aikeena toteuttaa eli hyvän käsityksen noista saa, että "ahdasta" on mutta jhaasteeseen on myös vastattavissa.
- kyllä on piäni
Meillä on noin hehtaarin tontti, eli 10 000 m2. Ei ole ainakaan vielä tullut tilan puutetta, vaikka osa tontista on peltomaana, ja osassa kasvaa metsää. Varsinaisat pihaa nurmikkoineen on noin 3500 neliötä, konehalli löytyy metsän laidalta, jossa on säilytystilaa reippaasti. On täälä tilaa rellestää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse964754Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133912Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2073800Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1012205Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771964Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801336- 1321248
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1621226- 531095
En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???4771022