Tai oikeammin päiväunettomuudesta! Meidän 2v 8kk tyttö on jo tässä puolen vuoden aikana todella rajusti vähentänyt päiväunien nukkumistaan. Aluksi jäi yhdet päikkärit viikossa nukkumatta ja nyt on niin, että ei nuku kuin nuo yhdet tai kahdet päikkärit per viikko. Väsynyt on, mut kun ei saa unille niin ei. Lähtee kyllä päiväunille kiltisti, mutta sit saattaa 2tuntiakin laulella ja äännellä sängyssä - eikä nuku. Yöllä nukkuu noin 9-10 tuntia. Onko mahdolista, että ois jo jättämässä päikkärit kokonaan vai oisko vaan uhman aiheuttamaa? Missä vaiheessa teillä muilla on jääny päiväunet pois?
Selkeästi päikkärit ois vielä tarpeen, kun illat menee sit äksyilyn, itkun ja kiukun sekaisena mekastuksena...Oisko kellään hyviä neuvoja mitä tehdä??? Olen yrittänyt unille kaikki mahdolliset ajat 11 ja 15 välillä, mut ei. Olen väsyttänyt ulkona ja leikittänyt, lukenut väsyksiin asti, mutta ei! Pitääkö vaan lopettaa yrittäminen ja todeta, et nyt ei enää päikkäreitä nukuta!!!
päiväunista
5
332
Vastaukset
- samaa täällä
meillä sama homma, tyttö 2v ei ole nukkunut päiikkäreitä moneen kuukauteen, joka päivä yritetään ja nyt kun lähti unitutti pois ja siirryttiin lasten jatkettavaan sänkyyn, ei ainakaa nuku. ei auta väsyttämiset eikä mitkään. olen päätynyt siihen että jos ei nuku päikkäreitä, olkoot nukkumatta, en ala taisteleen tytön kanssa niitten takia. tyttö myös joka päivä pyytää päästä päikkäreille ja kun vien tytön sänkyyn, jää kyllä sinne, hetkeksi. sitten alkaa kuulua leikkimisääniä ja siellä se leikkii joskus tunninkin(ovi on raollaan joten käyn välillä kuikkimassa mitä siellä touhutaan).
meillä neiti nukkuu yöllä 10-12tuntia, joskus menee 15tuntiakin unilla. ehkä tyttö vaan nukkuu yöllä tarpeeksi että ei päikkäreitä tarvi - nou hätä!
Meillä tyttö 2v 5kk ja säännölliset päiväunet jääneet pois muutama kk sitten. Nukkuu yössä 10-12 tuntia ja tämä tuntuu riittävän. En näe mitään järkeä nukuttaa "väkisin", jos ei väsytä niin sitten ei. Meillä ainakin nukahdetaan illalla alle 5 minuutissa ja mikä on aivan ihanaa:). Joskus kun satunnaisesti nukahtaa päikkäreille niin illalla nukahtaminen on työlästä.
- anna nukkua!
Tee iltarutiinit AINA samaan aikaan, pitkän kaavan mukaan, kylpemiset ja iltapalat....jne Aloita hyvissä ajoin.
Ite käytin tunnin-puoltoista siihen ja 2v-3v-4v-vuotiaaksi sammui jotain kaheksan-puol yheksän ja nukkui kellon ympäri!
Elä turhaan stressaa, vaikka muka pitäs nukkuu, jotkut lapset ei ehdi!
Mene joku kiva juttu ohi jos nukkuu!
Anna hiljaista tekemistä, piirtämistä ja muovailua tai kirjan lukua....
- kaakk
Meillä ihan sama, mutten jaksa stressata asiasta. Tyttö (nyt 2v2kk) alkoi jättämään päikkäreitä jo pari kuukautta sitten pois. Olen päättänyt, että yritän nukuttaa tasan puoli tuntia päiväaikaan ja jos ei nukahda ni sitten ei nukuta päiväunia. Illalla laitan sit hieman aiemmin nukkumaan niinä päivinä kun ei nuku päiväunia. Meillä jätti pojat päiväunet kokonaan 2-vuoden ikäisinä ja ihan niistä "normaaleja" tuli!!
- "taatiainen"
Eli meillä nuorin nyt 2v.7kk. eikä nuku oikeastaan enää päikkäreitä lainkaan.Jos autolla lähtee iltapäivällä jonnekin niin nukahtaa ,mutta kotona kun ollaan niin ei nuku.Silloin meneekin jo 7-8 aikaan nukkumaan.Meillä kaikki 5 lasta ovat jättäneet parivuotiaina päikkärit pois.Kotihoidossa on oletettavasti iisimpää kuin esim.päiväkodissa niin eivät ole tarvinneet päikkäreitä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p565735Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "752902Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella212137No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol401925Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1611829- 191818
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v51548Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy83117281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome191171Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah69996