Joten kysymys tulikin jo otsikossa. Eli mulla on ollut jo muutaman kierron ajan niin että menkat alkaa jo viikkoa ennen kuin niiden pitäisi. Eli ne kestää 2 viikkoa. Vuoto ei ole ihan yhtä runsasta kuin sillon kuin ne oikeesti, mutta kuitenkin on vuotoa. Syön diane nova e-pillereitä jo 3 vuotta ja nyt alko tälläiset oireet... Kävin neuvolassa terveydenhoitajalla, ja hän oli sitä mieltä että se johtuu vain siitä, että minulla on suruaika menossa ja että ei viittaa mihinkään sukupuolitautiin eikä mihinkään pahalaatuiseen... Itseäni kyllä mietityttää tämä homma... kuitenkin suruaikani on jo kestänyt muutaman kuukauden joten voiko se vielä vaikuttaa hormonitoimintaan...
Onkohan tämä ihan normaalia?!?
................
1249
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
No johan on taas hoitsu. Kai sekin sen verran tietää, että pillereiden pitäisi pitää kierto 28 päivän mittaisena ja jos ne eivät pidä, sitten ei ole normaalitila ja asialle pitäisi tehdä jotain.
Ei tuo välttämättä viittaa mihinkään muuhun kuin siihen, että käyttämäsi pillerimerkki ei enää sovi sinulle. Merkin tai menetelmän vaihto edessä. Jos tuo vielä vaihtuu, ota yhteys lääkäriin tai sitten taas sinne neuvolaan.