Tupakan

pitäisi kieltää kokonaan,tai ainakin vero satakertaiseksi.
Tupakan kuivatus tuhoaa suunnattomat määrät sademetsiä.Tupakoitsijoiden lemusta joutuu kärsimään täysin ulkopuoliset esim.ratikassa ja linja-autoissa.Lisäksi tupakoijat tulevat maksamaan työnantajille tupakoitsemattomia enemmän jatkuvina tupakkataukoina ja sairaslomina.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200903259297919_uu.shtml
2802
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Alettiin polttamaan noi 14 vuotiaina. Esikuvat oli sota jermut. Käärittiin kessua, paperina virsikirjan lehti, sitten tehtiin Jymyä sanamalehti paperiin, oltiin niin miestä.
Sitten sotaväessä oli se kunnon tupakointi, saatiin 1 markka päivä, pikku Boston oli 98 sillalailla opetettiin kansa tupakoimaan.
Nyt minä jos pystyisin perumaan tupakoinnin, peruisin terveys syistä.
Nyt on astmapiippu.

Äänestä

Suomessa on myös liian lihavia ihmisiä. Pitäisi kieltää kaikki lihatuotteet ja maito, kermasta puhumattakaan.
Ja kaikelle ruoalle ainakin vero satakertaiseksi. Ruoan kuljetus kauppoihin kuormittaa ympäristöä. Samoin ne kaikki kaupan kylmätiskit. Eli ruoka pois kaupoista ja jousipyssyn kanssa porukka metsästämään. Ja poimimaan marjoja ja sieniä!
Hajuhaitatkin vähenisivät ratikassa ja linja-autoissa, kun väki olisi metsässä.
Ai niin, ratikat ja linja-autotkin pitää kieltää kokonaan. Tai ainakin niille pitää laittaa vero satakertaiseksi...
pössyttely on joustava tapaus, oli rakentava ehdotus. Pössyttelyn eväillä maailman pelastuu, ja ruotsalaiset selviävät elämästä hengissä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pössyttely kirjoitti:

pitäisi kieltää kokonaan,tai ainakin vero satakertaiseksi.
Tupakan kuivatus tuhoaa suunnattomat määrät sademetsiä.Tupakoitsijoiden lemusta joutuu kärsimään täysin ulkopuoliset esim.ratikassa ja linja-autoissa.Lisäksi tupakoijat tulevat maksamaan työnantajille tupakoitsemattomia enemmän jatkuvina tupakkataukoina ja sairaslomina.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200903259297919_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu