Version vaihtaminen ja tiedostojen tallentaminen cd:lle

Vilijonkka76

Hei!

Minulla on käytössä Mandrake 10.1. ja haluaisin vaihtaa uudempaan versioon. Käytössä on laajakaista. Ajattelin vaihtaa Ubuntuun, koska sitä opetetaan Helsingin työväenopistossa.

Kysymykseni on, pitääkö tiedostot tallentaa cd:lle vai näkyvätkö ne tiedot jotka ovat kotihakemistossa myös sitten kun uusi versio on asennettu. Koneessani on tallentava Dvd-asema ja minulla on ostettuna cd, jolle voisin tiedostoja tallentaa. Jos tiedostot pitää tallentaa, miten saan ne tallennettua?

Avusta etukäteen kiitollisena (olen saanut täältä ennenkin apua, mistä kiitokset),
Vilijonkka76

6

478

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuo versio?

      Uudempi olisi Mandriva 2009:

      http://mandriva-fi.org/mediawiki/index.php?title=Etusivu

      Jos vaihdat "uudempaan versioon", olisi tässä nimenomaan sellainen.

      Linux-distribuutiot (jakelupaketit, kuten Mandriva ja Ubuntu) eroavat toisistaan senverran, ettei niitä voi päivitellä noin vain entisen päälle. Ei ole myöskään sataprosenttisen varmaa että /home -kansio säilyy, ja siellähän on lukuisia ohjelmien määrityksiä, jotka eivät enää pitäisi paikkaansa, jos "päällepäivitys" onnistuisikin.

      Tottakai työtiedostot kannattaa AINA tallentaa levylle talteen. Kuitenkin; jos olet aikeissa vaihtaa Ubuntuun, pitäisi asennus tehdä puhtaalta pöydältä, eli tuhota kaikki mitä kiintolevyllä ennestään on. Ubuntussa on oletuksena käytössä GNOME -työpöytä, ja sellainen on mahdollista asentaa mihin tahansa distroon, joten en oikein ymmärrä, miten sen käytön "opettaminen" eroaisi muista erityisesti Ubuntussa. Ohjelmatkin ovat suurimmalta osin samoja. Suurimpana erona on tapa, jolla systeemiä päivitetään, eli Ubuntussa on käytössä apt tai aptitude -ohjelma, ja sille graafisena front-endinä Synaptic. Mandrakessahan sen vastineena on urpmi, tai sen graafiset killukkeet. Mandrakessa (tai nykyisin Mandrivassa) on käytössä oletuksena KDE - työpöytä, joten se ei sovellu "Ubuntu-opetukseen".

    • Koekäyttäjä

      Yleisesti kun toisen linux distribuution asentaa, kysyy se, mitä tehdään kiintolevylle. Ubuntu osaa tyhjentää koko kamppeen helpostikin. Ilman häslinkiä pääset, jos polttelet tärkeimmät levylle. Jos MDK:n asennuksen aikana olet /home kansion tehnyt erilliseksi osioksi, voit hyödyntää tätä Ubuntun kanssa, mutta tämä vaatii pikkusen lisäsäätöä, eikä välttämäti toimi oletuksena. Yleisesti "formatointi" on liki välttämätön.

    • riippuu

      paljolti siitä miten olet osioinnin tehnyt. Itselläni on /home omalla osiollaan ja kaikki muu / ilman mitään lvm-vitkuttimia. Kaikki mitä /home osiolla on, voi olla siellä rauhassa vaikka asentaisin mitä. Jos nuo eivät ole erillisiä tai et ole varma niin ota varmuuskopiot.

    • *****____******

      10.1 teki jo erilliset versiot /home osiolle joten tarvitsee vain asentaa uusiksi / osio koska niin paljon on jo tapahtunut kehitystä.
      Gnome on saatavilla yhtälailla kuin KDE.

      DVD asennus mediassa sekä dual versiossa on mukana KDE, Gnome, XFCE työpöydät, joista voit valita haluamasi tai vaikka kaikki asennettavaksi.

      Suosittelen käyttämään DVD asennus mediaa koska siinä on mukana Suomenkielen paketit.
      DVD mukana tulee päivitys ohjelma joka tarkastaa onko olemassa olevia linux asennuksia jos on niin ehdottaa päivittämistä. Valitse päivitys.
      Todennäköisesti päivitys ohjelma herjaa ettei päivitystä voi tehdä koska versio erot ovat niin suuret ja ehdttaa että / osio alustetaan.
      Alustukse jälkeen alkaa sitten asentule.
      Muista antaa tarkalleen samat tunnukset ja käyttäjä nimet kuin nyttenkin niin vältyt siltä että tulee uusi käyttäjä vanhan rinnalle(itselle käynyt näin kerran :) ).

      Jos vähänkään herää kysymyksiä niin kannattaa suunata mandrivan suomenkieliseen foorumiin.
      http://www.mandriva-fi.org/foorumi


      Mandrivan 2009.1 version julkaisu on jo sen verran lähellä että tuon RC1 asentamista voisi ja harkita tai sitten odottelua ensi kuulle jonka lopulla pitäisi vakaa version ilmestyä.
      Tämä RC1 versio on sen verran hyvässä iskussa että ei pitäisi mitään ongelmia ainakaan tulla vaikka se onkin viellä kehitysversio.

      Ota kaikki itse tekemät tiedostot talteen tai kirjoitukset/kuvat että videot. Myös esim käyttämäsi netti selaimen kirjamerkit tai mielummin koko asetuskansio omasta kotihakemistosta, tämä kansion on piilohakemisto jonka saat esille Ctrl_h painamalla.

    • laaja operaatio

      Vaihtaessasi jakelua on vanhassa kotihakemistossasi /home/käyttäjä paljon määrittelyjä, jotka tuskin toimivat sellaisinaan uudessa jakelussa ja sen versiossa.
      Aina omat datatiedot kannattaa tallentaa, mutta nyt aivan erityisesti.
      Uutta asentaessasi kannattaa turhien jäänteiden vuoksi alustaa ko. vanhan jakelun osiot sileiksi.
      Jos levyilläsi on tilaa, voisit asentaa uuden jakeluversion vanhan ohelle (vrt. Windows). Näin voisit liittää vanhan jakelun osiot tarvittaessa uuteen järjestelmään tarvittaessa.
      Tämä ohjeet siltä pohjalta, että käytössäni on useampi Linux-jakelu tai jopa niiden eri versioita. Nykyisin massamuistit ovat kohtuullisen halpoja, joten muutaman Gigan Linux-jakelua voi huoletta olla omilla osiollaan sulassa sovussa rintarinnan.

      • vaan olen

        ilosesti jakanut kotihakemistoa ilosesti useamman jakelun välillä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      42
      2210
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      65
      2078
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1940
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      392
      1696
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      104
      1655
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1484
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1102
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      935
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe