Hei!
Minulla on käytössä Mandrake 10.1. ja haluaisin vaihtaa uudempaan versioon. Käytössä on laajakaista. Ajattelin vaihtaa Ubuntuun, koska sitä opetetaan Helsingin työväenopistossa.
Kysymykseni on, pitääkö tiedostot tallentaa cd:lle vai näkyvätkö ne tiedot jotka ovat kotihakemistossa myös sitten kun uusi versio on asennettu. Koneessani on tallentava Dvd-asema ja minulla on ostettuna cd, jolle voisin tiedostoja tallentaa. Jos tiedostot pitää tallentaa, miten saan ne tallennettua?
Avusta etukäteen kiitollisena (olen saanut täältä ennenkin apua, mistä kiitokset),
Vilijonkka76
Version vaihtaminen ja tiedostojen tallentaminen cd:lle
6
478
Vastaukset
- tuo versio?
Uudempi olisi Mandriva 2009:
http://mandriva-fi.org/mediawiki/index.php?title=Etusivu
Jos vaihdat "uudempaan versioon", olisi tässä nimenomaan sellainen.
Linux-distribuutiot (jakelupaketit, kuten Mandriva ja Ubuntu) eroavat toisistaan senverran, ettei niitä voi päivitellä noin vain entisen päälle. Ei ole myöskään sataprosenttisen varmaa että /home -kansio säilyy, ja siellähän on lukuisia ohjelmien määrityksiä, jotka eivät enää pitäisi paikkaansa, jos "päällepäivitys" onnistuisikin.
Tottakai työtiedostot kannattaa AINA tallentaa levylle talteen. Kuitenkin; jos olet aikeissa vaihtaa Ubuntuun, pitäisi asennus tehdä puhtaalta pöydältä, eli tuhota kaikki mitä kiintolevyllä ennestään on. Ubuntussa on oletuksena käytössä GNOME -työpöytä, ja sellainen on mahdollista asentaa mihin tahansa distroon, joten en oikein ymmärrä, miten sen käytön "opettaminen" eroaisi muista erityisesti Ubuntussa. Ohjelmatkin ovat suurimmalta osin samoja. Suurimpana erona on tapa, jolla systeemiä päivitetään, eli Ubuntussa on käytössä apt tai aptitude -ohjelma, ja sille graafisena front-endinä Synaptic. Mandrakessahan sen vastineena on urpmi, tai sen graafiset killukkeet. Mandrakessa (tai nykyisin Mandrivassa) on käytössä oletuksena KDE - työpöytä, joten se ei sovellu "Ubuntu-opetukseen". - Koekäyttäjä
Yleisesti kun toisen linux distribuution asentaa, kysyy se, mitä tehdään kiintolevylle. Ubuntu osaa tyhjentää koko kamppeen helpostikin. Ilman häslinkiä pääset, jos polttelet tärkeimmät levylle. Jos MDK:n asennuksen aikana olet /home kansion tehnyt erilliseksi osioksi, voit hyödyntää tätä Ubuntun kanssa, mutta tämä vaatii pikkusen lisäsäätöä, eikä välttämäti toimi oletuksena. Yleisesti "formatointi" on liki välttämätön.
- riippuu
paljolti siitä miten olet osioinnin tehnyt. Itselläni on /home omalla osiollaan ja kaikki muu / ilman mitään lvm-vitkuttimia. Kaikki mitä /home osiolla on, voi olla siellä rauhassa vaikka asentaisin mitä. Jos nuo eivät ole erillisiä tai et ole varma niin ota varmuuskopiot.
- *****____******
10.1 teki jo erilliset versiot /home osiolle joten tarvitsee vain asentaa uusiksi / osio koska niin paljon on jo tapahtunut kehitystä.
Gnome on saatavilla yhtälailla kuin KDE.
DVD asennus mediassa sekä dual versiossa on mukana KDE, Gnome, XFCE työpöydät, joista voit valita haluamasi tai vaikka kaikki asennettavaksi.
Suosittelen käyttämään DVD asennus mediaa koska siinä on mukana Suomenkielen paketit.
DVD mukana tulee päivitys ohjelma joka tarkastaa onko olemassa olevia linux asennuksia jos on niin ehdottaa päivittämistä. Valitse päivitys.
Todennäköisesti päivitys ohjelma herjaa ettei päivitystä voi tehdä koska versio erot ovat niin suuret ja ehdttaa että / osio alustetaan.
Alustukse jälkeen alkaa sitten asentule.
Muista antaa tarkalleen samat tunnukset ja käyttäjä nimet kuin nyttenkin niin vältyt siltä että tulee uusi käyttäjä vanhan rinnalle(itselle käynyt näin kerran :) ).
Jos vähänkään herää kysymyksiä niin kannattaa suunata mandrivan suomenkieliseen foorumiin.
http://www.mandriva-fi.org/foorumi
Mandrivan 2009.1 version julkaisu on jo sen verran lähellä että tuon RC1 asentamista voisi ja harkita tai sitten odottelua ensi kuulle jonka lopulla pitäisi vakaa version ilmestyä.
Tämä RC1 versio on sen verran hyvässä iskussa että ei pitäisi mitään ongelmia ainakaan tulla vaikka se onkin viellä kehitysversio.
Ota kaikki itse tekemät tiedostot talteen tai kirjoitukset/kuvat että videot. Myös esim käyttämäsi netti selaimen kirjamerkit tai mielummin koko asetuskansio omasta kotihakemistosta, tämä kansion on piilohakemisto jonka saat esille Ctrl_h painamalla. - laaja operaatio
Vaihtaessasi jakelua on vanhassa kotihakemistossasi /home/käyttäjä paljon määrittelyjä, jotka tuskin toimivat sellaisinaan uudessa jakelussa ja sen versiossa.
Aina omat datatiedot kannattaa tallentaa, mutta nyt aivan erityisesti.
Uutta asentaessasi kannattaa turhien jäänteiden vuoksi alustaa ko. vanhan jakelun osiot sileiksi.
Jos levyilläsi on tilaa, voisit asentaa uuden jakeluversion vanhan ohelle (vrt. Windows). Näin voisit liittää vanhan jakelun osiot tarvittaessa uuteen järjestelmään tarvittaessa.
Tämä ohjeet siltä pohjalta, että käytössäni on useampi Linux-jakelu tai jopa niiden eri versioita. Nykyisin massamuistit ovat kohtuullisen halpoja, joten muutaman Gigan Linux-jakelua voi huoletta olla omilla osiollaan sulassa sovussa rintarinnan.- vaan olen
ilosesti jakanut kotihakemistoa ilosesti useamman jakelun välillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää422210Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten652078Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211940HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363921696Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041655Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241484Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821102Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75935
- 27899