The Visitors kuulostaapi enemmän Gary Numanilta kuin Abbalta, mikä on hyvä juttu! Myös On And On And On on tosi futuristinen ja kraftwerkmainen taustoiltaan. Diggaan näitä, vaikka Fernandoa ja Waterloota en kestäkään.
Abban sanoitukset on aivotonta skeidaa, mutta myöhäiskauden kappaleet musiikillisesti puhdasta kultaa.
The Visitors on pirun hyvä biisi
4
451
Vastaukset
- hienoja sävellyksiä
Ja ne eivät todellakaan rajoitu myöhäiskauteen. Koko uran paras ralli lienee SOS, kolmannelta albumilta. Samalla levyllä Mamma Mia on myös rautainen ja edellisellä esim. Hasta Manana. Arrivalilla puolestaan olivat Dancing Queen ja Knowing Me, Knowing You. Vikoina vuosina taas esim. The Winner Takes it all, Happy New Year ja The Day Before You Came ovat erinomaisia biisejä kaikin tavoin.
- Fernando
oli Abban ensimmäinen sanoitus jota ei voi pitää aivottomana skeidana. Valitettavasti se oli myös ensimmäinen single, jonka melodia ei ollut järin lennokas, ja laulukin jäi kumman vaisuksi.
Muuten bändi oli kyllä alansa huippu. Se osasi hommansa jo enimmäisellä levyllään Ring Ring, eikä se ollut menettänyt otettaan edes viimeisellä albumillaan The Visitors. One of us ja Head over heels riittänevät todisteiksi. - on kirkkaimpia helmiä
Fernando kirjoitti:
oli Abban ensimmäinen sanoitus jota ei voi pitää aivottomana skeidana. Valitettavasti se oli myös ensimmäinen single, jonka melodia ei ollut järin lennokas, ja laulukin jäi kumman vaisuksi.
Muuten bändi oli kyllä alansa huippu. Se osasi hommansa jo enimmäisellä levyllään Ring Ring, eikä se ollut menettänyt otettaan edes viimeisellä albumillaan The Visitors. One of us ja Head over heels riittänevät todisteiksi.1980-luvun popmusiikissa ja Abban tuotannossa. Ihan mahtava biisi, ja ehkä tosiaan ainoa jonka sanoitus on oikeasti laadukas, eikä sanahelinää. mutta kyllä mielestäni Agnetha vetää myös laulun loistavasti ja sovitus on puhtaasti konevetoinen, siitä huolimatta varsin tyylikäs. Tällä singlellään Abba kuulosti jokseenkin futuristiselta, samoin kuin Super Trouperin Lay All Your Love on Me -discohitissä.
- aapo63
Fernando kirjoitti:
oli Abban ensimmäinen sanoitus jota ei voi pitää aivottomana skeidana. Valitettavasti se oli myös ensimmäinen single, jonka melodia ei ollut järin lennokas, ja laulukin jäi kumman vaisuksi.
Muuten bändi oli kyllä alansa huippu. Se osasi hommansa jo enimmäisellä levyllään Ring Ring, eikä se ollut menettänyt otettaan edes viimeisellä albumillaan The Visitors. One of us ja Head over heels riittänevät todisteiksi.Mielenkiintoista on se, miten eri ihmiset kuulevat musiikin niin eri tavalla :)
Minusta The Day Before You Came on yksinkertaisen nerokas niin melodialtaan, sanoitukseltaan ja toteutukseltaan,jonka Agnethan laulu kruunaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell3146781Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss653829- 2073096
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa242787- 741922
- 1461682
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2101672Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1201528Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1631521- 891408