Aiemman mallisen Mazda 6:n tilanne ruostumisherkkyyden osalta oli todella onneton, mikä on tilanne uusien mallien osalta. Suojaako Hirosiman tehdas nykyiset mallit yhtä onnettomasti vai onko ruostesuojausta parannettu jo nykyisen mallin kohdalla ? Teknisesti mazda on osoittautunut varsin kelvolliseksi ajoneuvoksi, jonka mainetta on harmillisesti nakertanut aiemman mallin ruostumisongelmat.
Mikä on ruostumisherkkyys Mazda 6:n
13
2559
Vastaukset
- Penttinen
En kyllä tiedä vastausta tähän kysymykseen.
- H.Laatunen
Uskon,että on hyvin suojattu nämä uudet.
Ei mitään lisäsuojauksia tarvita, uskoisin. - ei taida
H.Laatunen kirjoitti:
Uskon,että on hyvin suojattu nämä uudet.
Ei mitään lisäsuojauksia tarvita, uskoisin.tietää kukaan. Ei ainakaan mykkä maahantuoja, joka ei tiedä Mazdasta yleensäkään mitään.
- on parannettu
ei taida kirjoitti:
tietää kukaan. Ei ainakaan mykkä maahantuoja, joka ei tiedä Mazdasta yleensäkään mitään.
2008 Mazda 6 malleissa tehdasruostesuojausta on kai edelleen parannettu. On vaikea löytää täsmällistä tietoa. Ehkä eniten on Vi Bilägare Mazda /6 (2008-) tutkimuksessa ja Teknikens Värld 2/2008 lehdessä. Rakennetta on parannettu, vahakäsittelyä lisätty, muovisuojia lisätty. Joku autoteknillistä ruotsia hallitseva voisi täsmentää. Mutta edelleen Vi Bilägären arvosana on sama heikko 2. Ei tietoa aivan uusista malleista. Olisikohan suojausta parannettu vielä lisää ? Luulisi saumaliimojen ja kittien olevan jo OK ? Epäilen, että myyjätkään eivät tiedä vaikka kai pitäisi tietää mitä myyvät ?
Ps. Käsitin, että Ruotsissa Mazda aikoo jotenkin hoitaa ongelmaa huollon yhteydessä ? Norjassa kai lisäsuojataan Tectylillä ennen myyntiä ?
- autonne
aina jo ensimmäisenä vuonna,sillä jo parin vuoden ikäisessä autossa voi näkyä alkavia pintaruostevaurioita.Tämä toimenpide säästää rahojasi tulevaisuudessa jos pidät autoasi pitkään myös jälleenmyyntiarvo nousee,se ei siis ole turhaa koskaan.
- hyvä auto
Ruostesuojaus,hyvään laadukkaaseen autoon.
Kaikki ok,mutta suojaus huono. - kun tehdas ei
kuulema uutta autoa anna suojata. Näin minulle sanoi Matsa myyjä , kun ostin M 6 reilut kaksi vuotta sitten. Siis uusi auto suojattu tehtaalla ja itse sitä ei saa suojata! Loppu onkin historiaa.
- TSP
Kannattaa investoida se 400 euroa täydentävään ruostesuojaukseen. Tuon summan saa helposti tinkaistua auton oston yhteydessä eikä täydentävä suojaus vaikuta esim. koritakuuseen. Mulla on vm -04 Mazda6 johon teetätin suojauksen v. 2005. Nyt kun auto tarkastettiin, auto on tosi siistissä kunnossa -ei mitään ruostevaurioita missään. Tietysti olis hyvä, jos tehdas tai maahantuoja hoitaisi ruostesuojauksen, mutta ei tuo muutaman satasen investointi ole hirveä lisä auton oston suuruisessa konkurssissa.
- esintyy
huomenna 27.3.09 ruosteiset autot.
- uusia ruosteisia autoja
Mistä hiivatista sitä tietää uusien autojen ruostumisherkkyyden? En ole tavannut yhtään uutta ruosteista autoa. Mutta palataanpa asiaan 3-5 vuoden kuluttua, niin löytyy kokemusperäistä tietoa.
- suojaus malliin -09
Itse laitan reilun 1000 euroa uuden masani ruostesuojaukseen ja maalipinnankäsittelyyn.Eli auto käy suojauksen läpi ennen luovutusta.Kaikki tehtaan suojavärit ym.poistetaan re-liikkeessä,jolloin kukaan ei pääse autoani naarmuttamaan ennen Briljant-käsittelyä.Käsittely helpottaa pesua,pieni,halpa painepesuri hankittu 3-vuotta sitten autonpesua varten.Shampoon ruiskutan painekannulla ja pesuria perään,hellää ja helppoa.3-vuotta vanha musta M6 maalipinta tosi hyvässä naarmuttomassa kunnossa.Talvella paikallisessa autopesulassa käsinpesussa 3-4 kertaa.
- kjhkjh
ehdottomasti suoja, jos joku nyt meinaa tuollaisen ruostuvan rimpulan hommata. Muuten putoaa pohja pois jo muutamassa vuodessa. Ett se siitä mazdan "laadusta"!
- mallia on
otettu mersun teknisestä ratkaisusta suojata koko pohja muovilevyillä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse794578Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093813Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1643583Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.532040Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891259- 1281098
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381034- 57953
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27872