Risti jonka luona kohdataan

on mielestäni...

Viimeiseen pisaraan albumilla paras biisi,
Todella hyvä. Myös Ennen pelkäsin et meet, Sydänpuoli säätä vasten ja ehdottomasti myös saa hymyn huulille, Texaco taksi parturi baari.
Kiitos kuuluu kaikille jotka olitte tekemässä tätä albumia, taas saadaan nauttia Karin lauluista.

5

1241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on täynnä

      hyviä kappaleita. Jos niitä koittaa laittaa paremmuusjärjestykseen niin ehkä sydänpuoli säätä vasten, viimeiseen pisaraan, alumiinitähdet, no vaikea sanoa kaikki on hyviä.

    • Kesämusakki

      Upea Karin uusi levy on. Todellinen helmi. Kuunnelkaa ja nauttikaa kaikki Kari-fanit. Kuunnelkaa hienoja sanoja. Niissä on elämän maku. Sydän ja suola. Kaikki ei varmaan tykkää, vaan eipä tarvitsekaan. Meikätyttö ihastui ikihyviksi,kuten aina Karin lauluihin.

      • r.moore

        Kari Tapion kokonaiseen levyyn en ole ehkä koskaan "ihastunut", moniin täysosuma-kappaleisiin kyllä. Mutta kun aluksi Viimeiseen pisaraan- kappale tuntui jotenkin pliisulta, niin nyt jo noitten mm. netAnttilan näyttteiden perusteella täytyy uskoa teitä jotka jo levyn olette hankkineet; tämä on SE levy joka pitää ostaa ja kuunnella alusta loppuun. Mahtavan kuuloisia biisejä ja tekijäthän ovat maan parhaimmistoa. Tämä on sitten toinen yhtä hyvä levy iskelmää tänä vuonna. Tapani Kansalta tuli se toinen tämän vuoden huippulevy. Kiitos.


      • Klabbi
        r.moore kirjoitti:

        Kari Tapion kokonaiseen levyyn en ole ehkä koskaan "ihastunut", moniin täysosuma-kappaleisiin kyllä. Mutta kun aluksi Viimeiseen pisaraan- kappale tuntui jotenkin pliisulta, niin nyt jo noitten mm. netAnttilan näyttteiden perusteella täytyy uskoa teitä jotka jo levyn olette hankkineet; tämä on SE levy joka pitää ostaa ja kuunnella alusta loppuun. Mahtavan kuuloisia biisejä ja tekijäthän ovat maan parhaimmistoa. Tämä on sitten toinen yhtä hyvä levy iskelmää tänä vuonna. Tapani Kansalta tuli se toinen tämän vuoden huippulevy. Kiitos.

        Kyllä meikäläisen korviin levy kuulostaa paremmalta, kuin muut Karin tuotannot pariin vuoteen! Se tosin voi johtua laimeasta Kaksi maailmaa levystä.

        Nyt levyllä on 12 uutta kappaletta (tai Alumiinitähdet taitaa olla Jani Wicholmin aikaisemmin esittämä.) Harvoin on tullut kuunneltua kaikki kappaleet läpi ensimmäisten kuuntelukertojen jälkeen, mutta nyt oli pakko.

        Jos joitain kappaleita pitäisi nostaa yli muiden, niin HENKILÖKOHTAISESTI eniten koskettaa Langenneet, Sydänpuoli säätä vasten ja Alumiinitähdet. Mutta makuasioista ei voi kiistellä.

        Karille isoa kättä täältä päin, että uskalsi levyttää "erilaista" musiikkia, sillä siinähän mies tällä levyllään onnistui!


    • r.moore

      kehun levyä toisessa ketjussa lisää. Koska tämä on todellinen musiikin aarre. Että siitä tulee hyvälle mielelle! Nyt tuo Viimeiseen pisaraan- kappalekin asettuu oikeaan kontekstiinsa kun kuuntelee koko albumin. Se on yksi helmistä. Kaikki 12 kappaletta ovat silti ylittämättömia ja nousevat omaksi suosikiksi aina oman mielialan mukaan. Eikö se jo kerro että kyseessä on hyvä levy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      315
      1725
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1264
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1247
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      133
      1126
    5. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      813
    6. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      57
      804
    7. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      74
      789
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      117
      767
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      760
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      716
    Aihe