Ympärijyrsityn omenapuun pelastus

Saiturimummo

Jos hedelmäpuu on ympäri jyrsitty, sen voi pelastaa sillastuksella ja vain sillä, vahat tai muut sellaiset eivät auta kuin yhden vuoden. Sillastuksen aika on keväällä ja ohjeita saa puutarhakirjoista.
Se pitää tehdä huolellisesti,mutta onnistuu maallikoltakin. Olemme ihan kirjan ohjeilla tehneetja onnistunut loistavasti.
Puutarhamyymälöistä valitettavasti emme aikanaan saaneet muuta kuin puunvaihto-ohjeen. Haimme kuitenkin itse sillastuksen ja puu voihyvin edelleen.

3

1602

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kertoa

      hyvä Saiturimummo mistä kirjasta otit mallia sillastukseesi, jos vaikka joskus itse tarvitsisin ohjeita...

      • omppupuu*

        Olisiko niitä kirajannimiä (isbn-numeroita) tallessa?
        Täälläkin on kaksi omppupuuta ja yksi luumupuu nakerrettu. Olisi kiva saada ne vielä kasvamaan kunnolla.


      • Elisama
        omppupuu* kirjoitti:

        Olisiko niitä kirajannimiä (isbn-numeroita) tallessa?
        Täälläkin on kaksi omppupuuta ja yksi luumupuu nakerrettu. Olisi kiva saada ne vielä kasvamaan kunnolla.

        Luumupuun sillastus onnistuu paljon huonommin, koska se vuotaa keväällä.
        omenapuu onnistuu.
        Sillastuksen selittäminen netissä on liian hankala pitkä ja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      174
      10491
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      55
      2853
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      82
      2598
    4. 86
      2432
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      149
      2162
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      244
      2008
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1431
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1415
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      121
      1235
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      893
    Aihe