Oikeuden mukaisuus ei millään tavalla kohtaa ikääntyvää työntekijää yksityisen työantaja puolella.
Työterveys ja töiden uudelleenjärjestely retuperällä,usein vanhinta työntekijää kuormitetaan sen osaamisen ja ammattitaidon takia.
Usein tulee sitten loppuunpalaminen ja ennenaikainen sairaseläke tai työttömyysputki.
Ne virkamiehet jotka puhuvat eläkeiän nostosta kunnan /valtion suojatyöpaikoilla hyvillä palkoilla,joissa ei pelkoa työtömyydestä ja työn rasitukssesta ole tietoa ,ovat kaukana siitä todellisuudesta miten ihmiset joutuvat kampailemaan työssä jaksamisessa.
Markkinataloudella annettu valta ja ahneus ovat syynä tähän rappio tilaan.Samoin poliittinen moraalimattomuus heijastuu päätöksissä jotka tuhoavat suomalaista hyvinvointi valtiota.
Maksumiehiksi taas valjastetaan se pieni ihminen palkansaaja,sekä tuleva sukupolvi joille maksamista riittää kymmeniksi vuosiksi.
Ikääntyvä sukupolvi jätetään heitteille,jotka tätä hyvinvointia on kovalla työllä tehneet,eläkkeet ovat jääneen jälkeen,ja kaikki maksut vaan ovat nousseet.
Miten ikääntyvä sukupolvi pystyy asumaan omissa kodeissaan kun piiloverot ym maksut koko,ajan nousee.
Lääkäreille ei tahdo enään päästä on jatkuvaa jonoa,yksityisille kyllä löytyy aikoja heti, mutta ei köyhillä eläkeläisillä ole varaa.
Tulonjakoa on jaettu vuosikausia epäoikeudenmukaisesti ja ongelmat alkavat näkyä lisääntyvänä köyhyytenä ja pahoinvointina yhteiskunnassa.
Jatkuva valta taistelu vallasta,rikkoo yhteistyökykyä maan yhteisten asioitten hoidossa,jokainen puolue katsoo vaan omia itressejä ja omia kannattajia.Yhteistä järkevää näkemystä ei löydy.
Maalta puuttuu selvä JOHTAJA
Ikääntyvä
työntekijä eri
1
299
Vastaukset
- työntekijän
pitäisi yhtäaikaa ymmärtää poistua työstä ja jatkaa mahdollisimman kauan työssä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874018Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242881No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452302- 341311
- 10899
- 131875
- 6844
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12811Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124746- 11740