Koulupäiviä on parisen sataa vuodessa. Jos kouluaterian tykötarpeet saa 67 sentillä, se tekee vuodessa vain 134 euroa. Mitä ja paljonko muuta hyvää ja monipuolista ruokaa saa tuohon hintaan?
Lukioruokailu maksulliseksi
ilmaista ei arvosteta
11259
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
olla lukiossa enää vai? Yleensä kun kaiken ilmasen palvelun haluaa pois siinä vaiheessa kun ne on itse jo saatu. Oikeistolaisporsaan asenne.
Opiskelijat vois maksaa ruuasta ja kotikunta opiskelupaikasta. Melko reiluu.
Eikö kaikki koulut voisi siirtää Turusta naapurikuntiin?
Miksi niiden pitää olla Turussa, kun Turku ei kerran kykene järjestämään opetysta sillä rahalla, mitä valtio siihen osoittaa?
Valtio maksaa jo opiskelijoiden kulut, miksi kotikunnan pitäisi myös maksaa?
Valtion "osoiotus" on vain pikkiriikkinen osa kaarinalaisen Turussa käyvän koulukkaan aiheuttamista menoista!
Pitäkää jo pää kiinni, ökyrikkaat kusiaiset!
Ensin muutetaan periferiaan, sitten ollaan vaatimassa moottoriteitä, että päästäisiin juohevasti kaupunkiin. On siinä meillä saatanan omahyväistä porukkaa!
Valtio maksaa kaikki kulut, mutta se maksaa sen keskimääräisen kulun mukaan. Toisissa kunnissa raha riittää hienosti, mutta toisissa, kuten Turussa se ei riitä kun kaikki tehdään päin vittua. Tilalaitos ryöstää koulut ja sitten ihmetellään kun rahat ei riitä.
http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/137113.shtml
Koulut vihitään kuin aviopari.
Siinä sitä taas pakkosyötetään uskontoa arvostelukyvyttömille lapsukaisille.
Mitä ihmeen ilmaista tuo kouluruoka on, edes lukiossa? Tuleeko tuo raha jostakin taivaasta vai?
Kyllä sen ihan kuule kuntalaiset itse maksavat, eli lukiolaisten vanhemmat itse.
Tuo on demarien vuosikymmeniä Suomessa aivopesemä hokema, että mm. kouluruokailu on Suomessa ilmainen.
Toinen hokema on "ilmainen terveydenhuolto". Ilmainen? Ainahan sen kansalaiset itse maksavat.
Ja Suomessa vieläpä hyvin kalliisti ja hehottomasti.
Älkää uskoko päättäjiä, jotka äänien toivossa toitottavat teille, että saatte valtiolta ilmaiseksi jotain palveluja! Te itse ne maksatte, ei valtio.
Tuo aloitushan oli nyt muutenkin ihan hanurista.
Jokainen tietää ettei ilmaisia lounaita ole olemassa. Kouluruoka on opiskelijalle maksuton ja sellaisena sen pitää myös säilyä. Leikkausten sijaan siihen pitäisi panostaa vähän lisää, jotta laatu säilyy ja mielummin vielä paranee.
Keskimääräinnen ruokailu työpaikkaruokaloissa ja -ravintoloissa maksaa siinä seitsemän euroa ja yli. Paljon opettajat maksaa sapuskoistaan?