Humppila tätä jo vilauttelikin mutta Pyhäjärvelle sopisi maantieteellisestä asemasta riippuen paremmin.
Eli kansainvälinen lentorahtikeskus.
Helsinki-Vantaan kapasitetti tulee taantumasta huolimatta olemaan täynnä. Nousun alkaessa puutetta tulee olemaan tilasta. Varmasti.
Nyt kun rakentaminen on halpaa ja Pyhäjärvellä olisi varaa investoida tulisi hankkeita aloittaa heti. Transpark sopisi hyvänä lisänä tähän kokonaisuuteen.
Idea olisi, että suuresta maailmasta tulevat ja euroopan markkinoille suunnatut tuotteet välivarastoitaisiin pyhäjärvellä ja rahdattaisiin pienimmillä koneilla ympäri eurooppaa, pohjoismaita ja suomea.
Maanalaisen fysiikan tutkimuslaitoksen tulon myötä lentokenttä pitää muutenkn laittaa kuntoon.
Miltäs kuulostaa Pyhäjärviset?
Eli kansainvälinen lentorahtikeskus.
Helsinki-Vantaan kapasitetti tulee taantumasta huolimatta olemaan täynnä. Nousun alkaessa puutetta tulee olemaan tilasta. Varmasti.
Nyt kun rakentaminen on halpaa ja Pyhäjärvellä olisi varaa investoida tulisi hankkeita aloittaa heti. Transpark sopisi hyvänä lisänä tähän kokonaisuuteen.
Idea olisi, että suuresta maailmasta tulevat ja euroopan markkinoille suunnatut tuotteet välivarastoitaisiin pyhäjärvellä ja rahdattaisiin pienimmillä koneilla ympäri eurooppaa, pohjoismaita ja suomea.
Maanalaisen fysiikan tutkimuslaitoksen tulon myötä lentokenttä pitää muutenkn laittaa kuntoon.
Miltäs kuulostaa Pyhäjärviset?
Vastaukset 24
Vanhimmat
ilmastonmuutos-uskonnon ja päästöt?
ABC:n alueella on vissiin vielä käyttämätöntä maa-aluetta vaikka juuri johonkin välivaraston pitämiseen aivan kuten lentokentän ympärillä.
Autoja on Etelä-Suomen välivarastot ainakin täynnä ja siellä kun ei ole liikaa niitä paikkoja varastoida.
ison lentokentän Pyhäjärvellä?
jatketaan vain jo olemassa olevaa. Onhan sinne tietämykseni mukaan laskeutunutkin isoja/keskikokoisia koneita; DC 9?
Eikös ympärillä ole metsää?
yksi kiitorata ei riitä ja mittaa pitää olla enemmän kiitotiellä. puhumattakaan muista haitoista, esim. melu.
Olen aiemminkin sanonut, että nyt kun aletaan saada toimintaa Vaskikellon seutuville, lentokenttä on tosi hyvässä paikassa ja ehkä joku päivä tarpeen.Vaskikeskuksen alue olisi houkutteleva kohde yrityksille, joista lennetään miitinkeihin ympäri maata taikka ulkomaillekin.Tätä asiaa elinkeinoihmisten tulisi käyttää hyväkseen markkinoidessaan paikakuntaa yrityksille sijoitupaikkana.
heti lentäjän kurssi!!! Jokin konsulttiyhtiö voisi hoitaa lentolupakirjaopetuksen ja sassiin niin saadaan lentäjiä rahtihommiin ja businesslennoille.
mutta Oulunsalon kenttä on todennäköisin paikka rahtikeskuselle.
Pyhäjärvi parempi paikka mutta ainut ongelma on sopivien vetäjien puute.
Tämänkyllä voisi tehdä yhteistyössä kansainvälisten sijoittajien kanssa.
asiaan, mutta perustelut ontuvat.
laitetaan rojekti pystyyn. Haetaan ensin liiteri-rahaa ja sitten EU:lta, kun on alkuun päästy
Tässäpä yritysjohtajallemme pala purtavaksi ja ideaa
Tämä lentokenttähän rakennettiin kaivoksen tarpeita ajatellen. Montakohan syöttöliikennelentoa on ollut n. 40 vuoden aikana. Mutta paljonko on jo rahaa uponnut. Joka vuoden talousarviossa, niin tämänkin vuoden, on merkittävä rahasumma veronmaksajien verotuloja näille muutamille harrastajille uponnut. Oiskohan niille rahoille ollut parempaa tekemistä?
Harrastuskenttä se vain on.Ne palolennotkin on mahdollisuus lentää muualta.
Isoa kenttää toimintoineen voitais ajatella lähinnä Limingan niityille.
Sitä kaivosta käytettiin aikanaan keppihevoisena jotta kansa ois hiljaa.Jos tarvitaann jotain syöttöliikennettä niin kyllä resurssit on Oulussa.
Mutta ajatuksena hieno kylläkin.
Kentän syntyminen ja sen toiminta oli aikoinaan täysin Aarne Leppälän ansiota. Oli ahkeraa kerhotoimintaa ja näytöksiä yms. Sittemmin kaikenmaailman tikanmäkien ja muitten toimesta kenttä on muuttunut perunapellon ja vesakkopuskan sekoitukseksi.
Oksettaa miten surkeasti kenttää on hoidettu.
oli varsinainen puuha-ukko. Tais laittaa melkoisesti omiakin rahojaan likoon silloin aikanaan.
Airparkiksi tietojeni mukaan..
Tietenkin kun taas valitusprosessi on ensin läpikäyty,kun lähiseudun yrittäjä sen varmasti tekee.
Näinhän se on että Aarne talkookavereineen kentän teki. Rahaa kerättiin yleisölennoilla ja mahtavilla näytöksillä. Lisäksi pistettiin omat rahat likoon talkootuntien lisäksi.
se Pyhäjärven lentokenttä on maksettu veronmaksajien rahoilla jotta muutama ukko saa pitää lentolupakirjansa ajantasalla,vaatii lentotunteja että pysyy lupakirja voimassa.
On käytetty liian paljon kunnan veronmaksajien varoja tähän muutaman ukon "leikkipaikkaan". Olispa nuokin rahat käytetty lasten leikkipuistojen toimintaan. Olispa siellä hyvät laitteet joka paikassa.
Tulevaisuudessa rahtilentoja lennetään suurilla yksimoottorisilla miehittämättömillä autopilottikoneilla. Säästää paljon rahaa ja myös energiaa, kun koneessa ei tarvitse olla kaikkia turvallisuusvempeleitä ja varapetrolia. Nämä koneet voivat operoida vain korpikentiltä, turvallisuussyistä, ettei kone rysähdä kerrostalon päälle tai edes kiitoradan päähän, sulkien kentän päiväksi. Tässä on se mahdollisuus. Kiitoradankaan ei tarvitse olla kovin pitkä, koska ei tarvita sellaisia turvallisuusmarginaaleja.
Jäädä lupakirjan saanti sinne Ö-mappiin.
Lentorahdin lisäksi on mahdollista järjestää matkustajasyöttöliikenne Ouluun- Kuopioon ja Helsinkiin mm. kaivoksen tarpeita tyydyttämään.
Lisäksi tulee liittää taitolentoa Vaskikeskusalueelle.
ABD- aseman terassilla matkailija ja ohikulkijat saisivat nauttia lentonäytöksistä. Kuvioina syöksykierteestä oikaisu, silmukka ulkokautta ja silmukka sisäkautta - päätteeksi immelmanneja.
Pyhäjärven lentäjät, kun teillä on lentokirja- jos ette taida näitä taitolentoja ja -vaatimuksia, on kiireesti hankittava tiedot ja taidot sekä lupakirjat.
Kun lentokennttää ruvettiin rakentamaan syöttöliikenne oli vahva perusta kentän saamiseksi.