Tietääkö kukaan,että mistä johtuu että leposyke on heti herättyään kun nousee sängystä niin jopa 120?Onko vaarallista?Voiko se olla jotain rytmihäiriötä?Olen vasta 23-vuotias nainen..
Huolestuttaa
Korkea lepo syke heti aamulla
3
6013
Vastaukset
- kuume_tyttö
jopa seisomaan noustessa 140-180. Mitään vikaa ei löyretä :O, lääkkeet ei tehoa... elektrofysiologista yrittävät kesän jälkeen. Mahtaakohan pelkkään sinustakyyn auttaa ablaatiot :S
- Puolitohtori viraton
Oletko tarkkaillut sykettä ennen ylöspomppaamista sekä jonkin aikaa ylhäälläolon jälkeen eli tarkoitan sitä että nouseeko se pulssi ylösnoustessa nopeasti ja laskeeko nopeasti,paljonko on leposykkeesi.
Onko sulla verenpainemittari,jos on niin mittaapa paine ennen ylösnousua ja ylösnousun jälkeen välittömästi sekä jonkin ajan esim 15 min kuluttua edellisestä.
Jos molemmissa tapauksissa arvot palautuu normaaleiksi niin uskaltaisin väittää että mitään poikkeavaa sulla ei ole ellet tunne muita oireita kuten huimausta,toistuvia rytmihäiriöitä,voimakasta hengenahdistusta tai rintakipua.
Jos sulla on helppo käydä vaikkapa yleislääkärillä niin kannattaisi poiketa,saat varmasti hyvän mielenrauhan koska lääkäri melko varmasti ottaa perus EKG:n ja voi tarvittaessa laittaa sut verenpaineseurantaan,ei siihen ole kynnystä astua ovesta sisään. - sykettä
Katso www.sydän.fi sivuja siellä on tästäkin kerrottu...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1234621Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv702671Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?801695Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91176- 46896
- 66892
- 21873
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu122853Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N68828Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50799