Miksi

meillä ei tehdä näin?

Panttivangiksi otettu pomo vapautettiin Ranskassa
26.3. 08:12


PARIISI. Irtisanomisista suuttuneet työntekijät vapauttivat panttivangikseen ottamansa pomon Ranskassa varhain torstaina. Lääketehtaan johtaja ehti olla teljettynä työhuoneeseensa yli vuorokauden Pariisin eteläpuolella.

Hän pääsi lähtemään vasta kun osapuolet sopivat irtisanottaville annettavista korvauksista. Kyseinen 3M-monialayhtiö aikoo antaa potkut yli sadalle työntekijälle, koska tilaukset ovat vähentyneet.

- En olisi ikinä uskonut, että urani 3M:ssä päättyy näin loukkaavalla tavalla. Olo on nöyryytetty, kuvaili yksi irtisanottavista.

Ranskassa on ollut useita samanlaisia panttivankitapauksia viime kuukausina. Vajaat kaksi viikkoa sitten Sonyn työntekijät sulkivat pomonsa toimistoon yön ajaksi. STT-AFP-Reuters

8

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ekaksi panttivangiksi

      täällä??

      • koko Suomea

        ja siitä puheen ollen se voisi olla joku valtionyhtiön pomo, joka on saanut hirveitä bonuksia samanaikaisesti kun heittää väkeä pihalle! Myös Nokian vastaavat voisi tulla kysymykseen. Lista olisi melko pitkäkin, kun on seurannut nykyistä meininkiä.


      • joka vapautettaisi
        koko Suomea kirjoitti:

        ja siitä puheen ollen se voisi olla joku valtionyhtiön pomo, joka on saanut hirveitä bonuksia samanaikaisesti kun heittää väkeä pihalle! Myös Nokian vastaavat voisi tulla kysymykseen. Lista olisi melko pitkäkin, kun on seurannut nykyistä meininkiä.

        vasta, kun on Ameriikanseikkailurahat palauttanut paperiteollisuuteen.


    • samaa.........................

      Ruotsin johtajapalkkiokiistassa vaaditaan päitä vadille
      25.3. 21:39


      TUKHOLMA. Ruotsissa keskustelu käy kuumana yritysjohtajien etuuksista samaan aikaan kun talouskurimus koskettaa yhä useampaa tavallista palkansaajaa. Keskiviikkona vaadittiin jo Ruotsin ammattiliittojen kattojärjestön LO:n puheenjohtaja Wanja Lundby-Wedinin eroa, kun oli paljastunut että hän oli ollut mukana hyväksymässä eläkeyhtiö AMF:n entisen toimitusjohtajan muhkeat etuudet.

      Christer Elmehagen on kymmenvuotisen johtajakautensa aikana kuitannut yli 100 miljoonaa kruunua - yli 9 miljoonaa euroa - palkkana, bonuksina ja eläke-etuuksina. Erityistä närkästystä on herättänyt johtajan hulppea eläke. Lundby-Wedin on ollut eläkeyhtiön hallituksessa useana vuonna, jolloin etuuksista on päätetty.

      • samantyylisiä on

        Suomessakin, mutta minkäs me niille voidaan. Rikkaat rikastuu ja köyhät köyhtyy. Nämä ahneet miljadöörit eivät luovu sentistäkään köyhän eteen.


      • näin se vaan
        samantyylisiä on kirjoitti:

        Suomessakin, mutta minkäs me niille voidaan. Rikkaat rikastuu ja köyhät köyhtyy. Nämä ahneet miljadöörit eivät luovu sentistäkään köyhän eteen.

        menee! Pitäisi luoda entistä paremmat säännöt työelämään, jossa esim. johtajien palkat ja bonukset olisi sidottuina työntekijöiden vastaaviin.


    • Tulee lakko

      Suomalaiset on tunnetusti herroja pelkääviä vellihousuja ja vätyksiä.
      Ennen oli toista kun suomessa oli vielä Miehiä ja "toverihenkeä"silloin pistettiin Ahneet porvarit pöydän alle ja työmaat seis jos ei kesälomia tipu tai päästä viisipäiväiseen työviikkoon.
      No mihin näistä pleikkariplösöistä voisi ollakkaan.

      • nykyduunareista

        itseään työläisenä pidä. Se ei ole muotia. Ja jokainen yrittää neuvotella itselleen toinen toistaan paremmat edut töissä. No kohta niitä töitä ei kovin monella ole ja alkaa taas kiinnostamaan ammattiyhdistysliike ja joukkovoima.
        Kohta koittaa taas aika jolloin minä-minä-ajattelun on pakko väistyä yhteisen suuremman hyvän edessä.
        Mitä tulee nykysukupolveen ja heidän arvosteluunsa: muistakaahan kenen lapsia he ovat? Peiliin vilkaisemalla saat vastauksen. Sinähän lapsesi olet kasvattanut ja pelit ja vehkeet hankkinut. Älä muita syytä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      3
      2711
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2491
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2229
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1855
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1433
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1413
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      176
      1145
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1124
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1043
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      928
    Aihe