Mistä halvalla

tuijan taimia

Tarkoitus olisi tehdä aika paljon aitaa tuijasta eli taimia tarvitsisi paljon. Mistäköhän kannattaa ostaa?

6

2004

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viherpeukku

      Läheltä, taimistolta. Helsinkiläisen tuskin kannattaa Ouluun ajella tuijia hakemaan. Muutaman pensaan tai puun hakee vielä puutarhakaupasta, isommissa määrissä kannattaa lähettää/soittaa tarjouspyynnöt muutamalle järkevän matkan päässä olevalla taimistolle (50-100km). Sitten on ainakin vertailukohta noille honkkarin ja planttarin alepuskille.

      Ymmärrän ettei kukaan halua osotteitaan tänne laittaa, mutta näissä kysymyksissä olisi kyllä tärkeää vastausta ajatellen tietää edes mistä maakunnasta puhutaan.

      Yleensäkin ihmisten kannattaisi käydä enemmän kasviostoksilla taimistoilla. Valikoimaa on valtavasti enemmän kuin kaupoissa, saatavilla on isompia kokoja ja hintakin yleensä halvempi. Ja toisin kun puutarhamyymälän harjoittelija kasvikansionsa kanssa, taimistolla ihan oikeasti tiedetään niistä kasveista....ovat ne sentään ne myyntikuntoon ja kokoon saaneet. Laatukin on toista esim pellossa kasvaneella pensasangervolla, kuin sillä Puolan pikkupurkkitaimella halpiskaupassa. Tupla koko ja kestävyys samaan hintaan.

    • Anonyymi

      Ei ole helppo taimistolle mennä, kun ovat liian kaukana. Kokeilin tilata Ahosen taimistolta. Kesäkuun alussa tein tilauksen ja maksoin. Juhannuksen jälkeeen tuli viesti, ettei heillä ole myyntikuntoisia taimia. Että silleen.

    • Anonyymi

      Edullisin lienee paras laatu. Onko tälle kesälle enää saatavissa, on kyseenalaista. Meille tuli 150 m syreeniaitaa reilu kuukausi sitten ja täältä päin ainakin syreeni oli loppumassa taimistoilta.

      • Anonyymi

        Yli kymmenen vuotta vanha ketju. Mutta mainoksista olen nähnyt että Virosta saa halvalla isoja eriä tuijia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yli kymmenen vuotta vanha ketju. Mutta mainoksista olen nähnyt että Virosta saa halvalla isoja eriä tuijia.

        Ja mikä onkaan kasvuvyöhyke?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja mikä onkaan kasvuvyöhyke?

        Kartiotuija Brabant menestyy viitosvyöhykkeelllä asti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      19
      3727
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      23
      3011
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      2285
    4. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      91
      2095
    5. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      19
      1966
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1622
    7. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      40
      1576
    8. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      32
      1502
    9. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1414
    10. Päivi Räsänen eroaa todennäköisesti kirkosta

      Päivi Räsänen kertoo järkyttyneensä evankelis-luterilaisen kirkon homolinjauksesta. Räsänen sanoo todennäköisesti eroava
      Luterilaisuus
      470
      1393
    Aihe