osaisko joku arvioida paljonko tulisi maksamaan pinehkön takan tai uunin muuraustarvikkeet?
muuratun uunin hinta
paljonko
4633
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Luukut ja pellit maksaa eniten. Jokin yleinen takkaluukkumalli, isokin voi maksaa 150€, ja pieni mutta vähemmän yleinen 300€. Jos tarvitsee kesäpellin, sekin aika kallis. Muut tarvikkeet kuten tiilet ja laastit jonkun satasen. Muuraustyö on hidasta ja ammattitaitoa vaativaa joten työkulut suurin menoerä.
ja 7m piippu maksoi itsetehtynä alta 2 keur.
Puuhellan muuraus? Olen katsellut nettisivustoilta valmiita helloja mutta ajatuksena myös olisi muurattu hella.
Miten se onnistuisi? Tiilet,tulisijat yms.?Talo 1925 v hirsitalo,nykyisellään siinä on pieni kamina jota inhoan! Lämmittää sen aikaa kun jaksaa polttaa puuta.
Mökki on etupäässä kesäkäytössä.Mutta jos olisi kunnon lämmittävä hella,voisi kai sähkön lisäksi siitäkin saada lämpöä,vai?
tiilikauppialita ilmainen Muuratut tulisijat -vihko, julkaisija Tiiliteollisuus ry. Vihossa on kymmeniä erilaisia tulisijoja helloista leivinuuneihin.