Kuokkavieraiden elämä

Hewa

Näiden ns. kuokkavieraiden ja muiden vastaavien marisijoiden käyttäytyminen jaksaa kummastuttaa.
Minkähänlaisen maailman he haluavat? Miten ihminen (teini) kasvaa tuollaiseksi? Lähinnä vaikuttaa liian pitkäksi venahtäneeltä murrosiältä. Kyllä itsekin tuossa parinkympin korvilla kyseenalaisti monia asioita. Ymmärsi paljon uusia asioita, joita ei aiemmin hoksannut. Ihmetteli vallitsevia käytäntöjä jne. Lähinnä tuntui, että onpa varttuneemmat tyhmiä kun eivät tuota ja tuota hoksaa. MUTTA: elämä opettaa. Sen ei tarvitse olla olosuhteiin taipumista ja periksiantamista, vaan henkilökohtaista kasvamista ja kypsymistä. Huomata, jottei ne asiat olekaan niin musta-valkoisia kuin ne alunperin näyttivät.

Mistä nämä uusliberalismin vastustajat luulevat ruuan ja vaatteet, valot ja lämmön saavansa? Kyllä ne kaikki tuotetaan markkinavoimia hyväksi käyttäen, muuten systeemi ei vaan toimi halusi sitä tai ei. Ja miksi ihmeessä nämä uusliberalismin vastustajat asuvat kaupungissa? Sehän on oikea uusliberalismin tiivistymä. Luulisi, että jos seisoo aatteidensa takana, muuttaisi niin korpeen kuin vain Suomesta löytyy. Vai onko täällä palvelujen keskellä kiva mesota aina kun sille päälle sattuu?

Ja jos täällä Suomessa asiat ovat niin hirveän huonosti, että pitää vailla tolkkua riehua, niin miksei vaihdeta maisemaa ja muuteta maahan, jossa kaikki on esimerkillisen hyvin, omasta mielestä. Vai onkohan sellaista olemassakaan, ja miksiköhän? Viettäkää vaikka 3 vuotta Intian maaseudulla, siellä ei uusliberalismi elämää häiritse, omistamista ei pidetä arvossaan.

Mitä kuokkavieraat meinaavat tehdä 10 vuoden kuluttua? Onko käynyt mielessä kuinka omaa elämää viedään silloin eteenpäin? Onko silloin koulutus ja työpaikka? Koulutus kun on Suomessa kaikkien saatavilla, se vaan vaatii viitseliäisyyttä. Vaiko luokitellaanko koulutuskin uusliberalismiksi? Sitä se ei todellakaan ole, se on henkilökohtaista tiedon ja taidon hankkimista suoriutua mielekkäästä työstä. Ja työ ei ole harrastus. Harrastus pitäisi olla aina kivaa, mutta työn ei aina. Taas tarvitaan viitseliäisyyttä. Eli ensin pitäisi jaksaa käydä koulua....sitten vielä käydä töissä jne... vai onko vain helpompaa jatkaa siihen mihin vanhempien hoivissa jäi? Marista muille ja odottaa valmista?

Aivan hyvin elämänsä tämän yhteiskunnan pystyssäpitämiselle uhraavat voisivat nousta barrikaadeille ja vastustaa näiden koulutusta ja työtä vieroksuvien elättämistä. Mellakka pystyyn V.Hurstin tilaisuuten ensi vuonna? Sekö toisi onnellisuutta puolin ja toisin?

1

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sepi

      Aivan mahtava kirjotus! juuri tuota mieltä olen itsekiin niistä... "kuokkavieraista"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      42
      4300
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      134
      4067
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      64
      3716
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      87
      3551
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      33
      3537
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      64
      3341
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      84
      2916
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2835
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2626
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2334
    Aihe