Moro.
En nyt tiedä onko paniikkihäiriö geneettistä vai ei, mutta ainakin tuntuu siltä, koska perhepiirissäni sitä esiintyy.
Itselläni paniikkihäiriön laukaisee krapula, johon vaikuttaa myös se, että viikonloppunakin herään aina aikaisin (n. klo 7-8), työelämässä kun siihen on niin tottunut. Eli vaikka lauantaina baarissa olisi kukkunut kolmeen asti ja neljältä kotona, herään joskus kahdeksan maissa.
Univaje kankunen aiheuttaa käytännössä joka kerta minulla paniikkioireita, jotka vain pahenevat iltaa myöten. Yöllä nukkumisesta ei meinaa usein tulla mitään.
Mainittakoon, että tapanani ei edes ole vetää mitään kaatokännejä niin, että taksikuskin pitäisi kotiovelle taksista taluttaa.
Työterveyslääkäri antoi joskus beta-salpaajareseptin, mutta salpaajista ei ole apua paskan vertaa.
Eli kysymys kuuluu, voiko lääkäriin mennä pyytämään jotain vähän vahvempaa troppia vai tuleeko lääkäriltä vaan moraalisaarna ja käsky lopettaa alkoholin käyttö kokonaan?
Paniikkihäiriö krapulaoireena
7
801
Vastaukset
- se aiheuttaa
pitkän päälle myös vakavaa unettomuutta,ja silloin paniikki ym.tuntemukset ovat jo niin hurjia että tarvitset jo psykoosilääkitystä.
- viunasten kanssa..
kamppailin saman jutun kanssa vuosia.
lopulta olikin psyyke ihan rikki.
Mieti itsekin että jos hoidat krapulan
aiheuttamaa ph:a kovemmilla lääkkeillä niin
olet todella pississä alta aika yksikön.
Valintahan on sinun..... Tuttua tuo panikoiminen rapulassa.
Et kertonnut kumminkaan, miksi et saa nukuttua.
Tuleeko muka selvittämättömät asiat mieleen ja mieli kiehuu vai missä on syy.
Iltaa myöten krapulassa tila pahenee yleensä ja minulla ainakin on jännä tunne rinnassa.
Tunne on, kuin että joku vaan kertois suunnan ni voisi mennä vaikka kuinka pitkään.
Liikunta auttaa. Näin saat purettua negatiivista oloa.
Joskus olen ottannut yhden kaljan ja jättännyt siihen.
Tunne on kumminkin sellainen, että joko kahvia tai kaljaa on saatava lopettamaan rinnan olo.
Tärkeintä minusta on, että, kun ottaa, niin ei möhli mitään.
Silloin ei tule morkkista, mikä kiihdyttää paniikkia.- Mistä apu?
Siis en nyt puhu mistään viikkoa kestäneistä ränneistä. Ihan normi-ilta saattaa laukaista olon.
En juo viikolla, enkä joka viikonloppu.
Kai sitä nyt ihminen voi joskus juoda? - jpp3
Jos vaikka lopettaisit alkoholin käytön niin,
ettei tule krapulaa. Mutta luulempa, ettet
halua lopettaa. Enpä jos olisin lääkäri
kirjoittaisi sinulle esim. beetasalpaajia
krapulalääkkeeksi.
Suosittelen täydellistä pidättäytymistä
alkoholista, sillä liikakäyttö vaikuttaa
suoraan aivojen välittäjäaineisiin, kuten
serotoniiniin, jolla taas on vaikutusta
paniikkikohtauksiin, masennukseen jne...
Hyvät jatkot kuitenkin. Miksi hankkia
hankaluuksia itselleen tahallaan...- cagebird
Tarvitse kokonaan alkoholista pidättäytyä, mutta mielummin juoda aika harvoin jos juo....
- Mistä apu?
cagebird kirjoitti:
Tarvitse kokonaan alkoholista pidättäytyä, mutta mielummin juoda aika harvoin jos juo....
No, alkoholin käytön vähentäminen on aina hyvä idea.
Olen kyllä siirtynyt uuteen taktiikkaan: baariin mennessä kahden pitkän jälkeen juon vaan ykköstä. Makueroa ei enää huomaa ja pysyy silti hyvä fiilis.
PS. Tänään nukuin 9 tuntia ja olo on hyvä.
Kiitos asiallisista vastauksista. 2 päivän peräkkäiset juomiset olen lopettanut jo, koska olen huomannut että ei vanha enää pysty.
Mutta edelleen krapulamörkö on kulman takana. Oi miksi minulla ei voi olla normi-ihmisen kankusta: paha olo, pää kipeä?
Ei ole kivaa kun rintaa pistää, luulee kuolevansa sydänkohtaukseen ja luulee sekoavansa. Peruskrapulasta kärsivä ihminen ei tiedä miltä se tuntuu!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2725380- 704956
Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1234365Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484066- 513820
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363707- 413408
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo863086Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv662949Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu232688