tyhmä

Moi! Eräs hyvä ystäväni on sairaalassa keuhko-osastolla ja olen menossa häntä viikonlopun aikana katsomaan. Olen 12. viikolla raskaana, ja nyt vasta mieleeni tuli, että onko minun viisasta mennä sinne? Järki sanoo, ettei mitään estettä ole, mutta jos kumminkin... Ajattelin asiaa myös siltä kannalta, että ovathan sairaalan työntekijätkin raskaana ollessaan ihan normaalisti töissä... Todella, todella tyhmä kysymys, mutta potkikaa nyt mua, jos huolehdin todella aivan turhaan :) !
4479
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

raskauden melko alkuvaiheessa sairaalassa katsomassa keuhkosarkoidoosia sairastanutta perheenjäsentä. Minulle ei tullut siinä vaiheessa mieleen välttää asiaa, mutta toki osastolla on paljon ihmisiä eri vaivoineen, ja osa vaivoista kyllä voi tarttua kävijöihinkin... Mutta en tiedä kannattaako sitä nyt liikaa huolehtia ja murehtia. Tietysti järjen käyttö ja turhien riskien välttäminen on hyvästä, mutta kuitenkin.. En kai näkisi mitään suurempaa estettä sille, että menisit käymään keuhko-osastolla!

Äänestä

Kun itse makasin keuhko-osastolla, ihan pientä vauvaa raahattiin katsomaan vieruskaveria. Sitä pidin melko tyhmänä ratkaisuna. Oli siinä sitten mukavaa oksentaa ja yskiä vihreää limaa kun vauvaa pidettiin metrin päässä.

Mutta raskaus on varmasti eri. Peset vain hyvin kätesi ja käytät järkeä, niin en näkisi mitään syytä, mikset voi käydä.

Äänestä

Meitä raskaanaolevia on ihan töissäkin tuolla sairaalassa! Riippuu tietysti mitä ystäväsi sairastaa, mutta kun huolehdit hyvästä käsihygieniasta ja jos hänellä jokin tarttuva tauti on niin pidät vähän "etäisyyttä" ettet nyt ihan halipusuasteelle lähde.

Äänestä

varoitetaan kaikista mahdollisista riskitekijöistä kaikille jos on syytä.

Jopa eristyshuoneessa olen itse ollut raskaana töissä hoitamassa mrsa potilaita ym. tautipotilaita mutta kunhan huolehtii käsihygieniasta ja suojauksesta niin ei hätää...

ei kannata olla hysteerinen kun on raskaana, syntyy niitä lapsia kehitysmaissakin paljon huonommissa oloissa ja ihan terveinä.

terv.hoitaja

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysymys!! kirjoitti:

Moi! Eräs hyvä ystäväni on sairaalassa keuhko-osastolla ja olen menossa häntä viikonlopun aikana katsomaan. Olen 12. viikolla raskaana, ja nyt vasta mieleeni tuli, että onko minun viisasta mennä sinne? Järki sanoo, ettei mitään estettä ole, mutta jos kumminkin... Ajattelin asiaa myös siltä kannalta, että ovathan sairaalan työntekijätkin raskaana ollessaan ihan normaalisti töissä... Todella, todella tyhmä kysymys, mutta potkikaa nyt mua, jos huolehdin todella aivan turhaan :) !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu