Ajoin ekan tankin. Länsiväylää ja kaupunkiajoa.
440 km ja 40 litraa meni. eli se siitä 8 litran kulutuksesta. Ilmastointi eio ollut päällä ja musiikkia kuuntelin.
Aika paljon kuluu kuitenkin.
Mini Cooperin kulutus!!!
4
4625
Vastaukset
- slemmy
Hei! Alla mini cooper, ajoa yli 50tkm, kohta 2:n vuoden ajan. Päivittäistä ajoa 100km, maantiellä 2/3 osaa ja kaupungissa 1/3 osa. Autossani on ajotietokone, jonka lukema näillä keleillä ja ajoilla on 7,8L/100km, tankillisella pääsen reilusti yli 600km. Kesäkeleillä lukema putoaa 7L tuntumaan, ajoa yli 700km.
Tankkasit ajon jälkeen 40L.
Paloiko loppumisen merkkivalo? Kun se syttyy, on tankissa vielä n. 8L. Sitten tankkaukseen vinkki:
Tankin kokohan ilmoitettu 50L, todellisuudessa se on isompi. Kun pistooli katkaisee ensikerran tankin täyttyessä, mahtuu tankkiin vielä 5 litraa!! Niin tyhjäksi en tankkia ole ajanut, että tielle jättäisi. Ilmastoinnin vaikutus kulutukseen on n. 0,3L. Mainioita ajopäiviä toivottaen! - ministi
mulla keskikulutus on siinä 13,5L
(S-malli) kaupunkiajossa ja länsiväylällä.
Tosin meikäläinen osaakin ajaa autolla, eli
kaasu on aina pohjassa jos on tilaa.
Mutta on se silti aika taloudellinen vauhtiin verrattuna.- Mini-hiiri
310km takana tänään käsiin saadulla "ässällä" . Sisäänajo joutaa kuuseen, hanaa ! Ajotietokoneen mukaan keskikulutus 9,1 , ei paha ! Katotaan nyt mihin se asettuu. VM.n 50tkm testissä keskikulutus oli 8,5 ja ne kaverit tuskin hissuttelemalla ajavat ;-)
- Anonyymi
Itse minin perus mallilla pääsen jopa alle 5l/100km, kehä 1 yö aikaan vakkarilla ja eco modella. Pitstopin kanssa mennään siinä 5l/100km.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1871890
- 1131033
- 99947
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa20717- 52694
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42588Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä28544Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m174536Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45518Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;199473